Czy można razem wędzić ryby, szynki, kiełbasy i sery?

Często na pytanie: “Czy można wędzić razem ryby, wędzonki, kiełbasy i sery?”, słyszę kategoryczne NIE, jako odpowiedź. Czy rzeczywiście tak jest? Czy naprawdę nie można wędzić razem wszystkich swoich wyrobów? Zachęcam Cię do przeczytania wpisu – Adam Pulkowski.

Czy można razem wędzić ryby, szynki, kiełbasy i sery?

Wędzenie to zupełnie coś innego niż gotowanie np. zupy, w której wszystko się ze sobą łączy i wszystko sobą przechodzi. Dlatego jak najbardziej możesz razem wędzić różnorakie ryby, sery, wędzonki czy kiełbasy. To, co znajduje się w wędzarni nie wpływa na siebie nawzajem. Podczas 3-Dniowych Warsztatów Wędliniarskich również drobiazgowo omawiam temat wspólnego wędzenia różnorakich wyrobów.

Czy zapachy wyrobów mieszają się ze sobą?

Tak jak już wspomniałem, nic nie wpływa na siebie w wędzarni, na smak i zapach. Jest to po prostu fizycznie niemożliwe, żeby zapach ryby przeszedł do sera albo zapach boczku do ryby i na odwrót. Szkoda również specjalnie przygotowywać wędzarnię tak, aby wędzić wszystko osobno. Zajmie Ci to o wiele więcej czasu, dlatego śmiało możesz wędzić wszystko razem.

Czy można razem wędzić ryby, szynki, kiełbasy i sery - jest jeden warunek…

Jest podstawowy, dosyć prosty warunek, który koniecznie musisz spełnić, aby dobrze uwędzić swoje wyroby razem w jednej wędzarni w tym samym czasie. Nic nie może na siebie kapać. Twoje wyroby w wędzarni muszą być jedne pod drugim tego samego gatunku, czyli jeśli z lewej strony masz ryby, pod spodem powinny być również ryby, wyroby mięsne pod mięsnymi itd. Dobrze wiesz, że np. boczek wytapia z siebie tłuszcz, dlatego nie może on kapać na inne Twoje wyroby, oprócz tych mięsnych. W innym wypadku wyroby rzeczywiście przejdą zapachem innych wyrobów.

Czy można razem wędzić ryby, szynki, kiełbasy i sery? - więcej w filmie

Co jeśli nie wychodzą Ci Twoje wędzone wyroby? Sprawdź w naszym filmie, który zawiera jeszcze więcej ciekawostek na temat wspólnego wędzenia.

Wspólne wędzenie ryb, szynek, kiełbas i serów - podsumowanie

Jak najbardziej możesz wędzić razem swoje różnorakie wyroby. Nie bój się, że przejdą zapachem innych wyrobów, które również są w wędzarni, jest to fizycznie niemożliwe. Pamiętaj również o najważniejszym warunku – nic nie może na siebie kapać, dlatego wszystkie wyroby musisz odpowiednio ułożyć, każdy gatunek pod sobą (ryby pod rybami, sery pod serami, wyroby mięsne pod mięsnymi). A gwarantuję Ci, że tak uwędzone wyroby na długo nie zostaną w Twoim domu.

Pytania?

Jeśli masz pytanie dotyczące powyższego wpisu – śmiało pisz w komentarzach 🙂

Adam Pulkowski - ekspert fimple

Adam Pulkowski

Ekspert, Fimple.tv

Oceny wpisu
4.6/5

3 Komentarze

 1. Piotr

  Witam a ja mam pytanie jaki jest czas i temperatura wędzenia ryb jeszcze tego nie robiłem a chciał bym spróbować . Z góry dziękuję za info.

  1. Adam Pulkowski

   Cześć Piotrze. Nigdy niczego nie wędzi się na czas, a do osiągnięcia odpowiedniego celu. Przy rybach pierwszym celem jest odpowiedni kolor, po czym należy przeprowadzić obróbkę termiczną, aby ryba nie była surowa. Jak to zrobić, możesz zobaczyć tutaj: https://fimple.tv/kurs/makrela-wedzona-na-goraco/

 2. Dominika

  Dzięki za wskazówki!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *