Czy warto na koniec wędzenia dorzucić gałązki jałowca lub drewna z innego gatunku drzew?

Czy to prawda, że po dorzuceniu na koniec wędzenia gałązki jałowca lub innego drewna, wyroby zmienią swój kolor i aromat? Czy to cokolwiek zmieni? Zapraszam Cię do przeczytania wpisu – Adam Pulkowski.

Czy warto dorzucić tą gałązkę jałowca na koniec wędzenia?

Niestety jest to mit, dorzucenie gałązki jałowca czy innego drewna tak naprawdę nic nie zmieni. Możesz to po prostu potraktować jako zwykłą tradycję, że dorzucasz sobie na koniec wędzenia gałązki jałowca, ale uwierz mi, sprawdzałem to już wielokrotnie i nic to nie daje. Jeśli chcesz możesz sobie to prosto sprawdzić – pod koniec wędzenia wyciągnij np. jedno pętko kiełbasy, a później dorzuć gałązkę jałowca na 15 minut i sprawdź swoje efekty. Jestem pewny, że nie poczujesz różnicy między jedną kiełbasą a drugą.

W takim razie jak uzyskać jałowcowy aromat i zapach w wędzonkach?

Jeśli chcesz, żeby Twoje szynki, boczki czy polędwice miały jałowcowy aromat i zapach, spróbuj zrobić wywar z jałowca i dodaj go do zalewy, w której peklujesz swoje wyroby. Możesz również zrobić nastrzyk z tego samego wywaru, wtedy możesz mieć pewność, że będzie czuć ten jałowiec, tak jak lubisz.

A jak uzyskać taki efekt, robiąc kiełbasę?

Jeśli chcesz, żeby Twoja kiełbasa również miała smak jałowca, możesz dodać odrobinę jałowca do farszu kiełbasianego, ale tylko troszkę, gdyż jałowiec jest bardzo aromatyczną przyprawą, dlatego lepiej nie dodawać za dużo. Dokładnie omawiam fenomen jałowca podczas warsztatów wędliniarskich, na które Cię serdecznie zapraszam.

Gałązka jałowca i inne drewna - więcej w filmie

Chcesz wiedzieć jeszcze więcej na temat wrzucania różnych gatunków drewna? Obejrzyj nasz film, który z pewnością Cię zaciekawi.

Wrzucanie gałązek jałowca i innego drewna pod koniec wędzenia - podsumowanie

Jeśli chcesz uzyskać konkretny aromat swoich wyrobów, musisz wędzić je od początku na wybranym drewnie np. czereśni. Na pewno musisz się uzbroić w cierpliwość i dać czas swoim wyrobom, aby wybrany przez Ciebie kawałek drewna, wpłynął na kolor i smak surowców. Pamiętaj również, że jałowiec jest krzewem iglastym, więc ma w sobie żywicę, dlatego nie powinno się nim wędzić!

Pytania?

Jeśli masz pytanie dotyczące powyższego wpisu – śmiało pisz w komentarzach 🙂

Adam Pulkowski - ekspert fimple

Adam Pulkowski

Ekspert, Fimple.tv

Oceny wpisu
4.6/5

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *