Czy zalewę peklującą można użyć kilka razy?

Takie pytanie często pojawia się w głowach wędliniarzy domowych, a więc pokrótce omówmy dzisiaj ten problem. Zapraszam do przeczytania poniższego wpisu – Adam Pulkowski.

Czy zalewę peklującą można użyć kilka razy?

Czy zalewę peklującą można użyć kilkakrotnie w odstępie np. miesiąca, przechowując ją w lodówce?
Niestety, nie zaleca się używania tej samej zalewy peklującej do peklowania świeżego mięsa. Nieważne czy chodzi o przetrzymywanie jej dziesięć dni czy pięć. Krótko mówiąc, do każdego peklowania zaleca się robić nową solankę, zalewę peklującą. Często tłumaczę to uczestnikom warsztatów wędliniarskich, które prowadzę i w sumie na które serdeczenie Cię zapraszam 🙂 

Dlaczego nie zaleca się korzystania z tej samej zalewy peklującej?

Jest kilka powodów, dla których nie zaleca się stosowania zalewy peklującej kilkakrotnie. 

Po pierwsze świeża zalewa ma neutralny zapach i smak, nie ma w niej żadnych “soków” z mięsa, które w niej było wcześniej. Mięso, które leży w zalewie peklującej pobiera wodę z peklosolą, w zamian wypuszcza płyny, które najzwyczajniej w świecie mogą wchodzić w reakcję z wodą itd. Tak naprawdę nie możesz być pewien, czy ta zalewa po prostu już się nie zepsuła. 

Po drugie mięso, które jest w zalewie pobiera pewną ilość peklosoli, a raczej nie chcesz się bawić w przeliczanie, ile tej peklosoli pobrało i ile jej trzeba dosypać. O wiele prościej będzie Ci zrobić nową zalewę.

Zachęcam Cię do skorzystania z kalkulatora solanki, który razem z fimple stworzyliśmy dla naszych kursantów. Jest to bardzo dokładny kalkulator zalewy peklującej. Wystarczy, że podasz wagę swojego surowca, a kalkulator wyliczy Ci potrzebną ilość wody, peklosoli itp. Zapraszam Adam Pulkowski.

Czy zalewę peklującą można użyć kilka razy? - więcej w filmie

Chcesz zaczerpnąć więcej informacji na temat zalewy peklującej? Sprawdź nasz film, który poszerzy twoją wiedzę wędliniarską.

Czy zalewę peklującą można użyć kilka razy? - podsumowanie

Najlepiej robić nową zalewę peklującą do każdego kolejnego peklowania. Nie warto ryzykować. Jest to również niebezpieczne dla Twojego zdrowia i bezpieczeństwa, więc unikaj wszelkich sytuacji, które mogą dać Ci jakieś niepowodzenia.

Pytania?

Jeśli masz pytanie dotyczące powyższego wpisu – śmiało pisz w komentarzach 🙂

Adam Pulkowski - ekspert fimple

Adam Pulkowski

Ekspert, Fimple.tv

Oceny wpisu
4.6/5

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *