Gouda - sera naszego powszedniego...

Gouda - sera naszego powszedniego...

Ser z “rodziny” półtwardych, podpuszczkowych, dojrzewających – choć krótko. Ser ten stał się w pewnym momencie nieodłącznym elementem szkolnej kanapki, suchego prowiantu na podróż, czy też (nie)zwykłego, niedzielnego śniadania. W czym tkwi fenomen sera Gouda? Dlaczego jest on tak popularny? 

Gouda – skąd ta popularność?

Na świecie istnieje kilka tysięcy różnych odmian serów. W Polsce, popularnych jest około 100. Jak to się stało, że w swojej grupie, Gouda jest najpopularniejszym serem? Jest to ser o intensywnym, lecz bardzo akceptowanym smaku i aromacie. Gładka konsystencja, wyważone odczucia smakowo zapachowe i brak dominacji mocniejszych nut sprawiło, że ser ten najbardziej lubią również dzieci. Ser ten w Polsce używany jest wszechstronnie. Najczęściej ląduje na kanapkach. Nie dużo rzadziej jednak ścierany jest do spaghetti, do domowych pizz oraz krojony w drobną kostkę do różnego rodzaju sałatek.

Gouda – skąd ta delikatność?

Czym różni się Gouda od innych półtwardych i twardych serów, które to najczęściej są dużo bardziej wyraziste? Sekret tkwi w jednej czynności podczas produkcji Goudy. Są różne metody na uzyskanie tego charakterystycznego, śmietankowego posmaku, tak bardzo odpowiadającego Polakom.

Jedna z metod polega na płukaniu ziarna wodą. Druga z nich na wymianie części serwatki, w której dogrzewane jest ziarno, na wodę. Trzeba jednak znać szczegółowo recepturę i daną metodę, aby ser wyszedł prawidłowo. Gouda fakt – jest można by rzecz dość uniwersalna w smaku, jednak ma swój charakter i zawsze trzeba go wydobyć. Jak to zrobić?

Gouda – dojrzewanie.

Ser ten należy do grupy tych serów, które z powodzeniem można konsumować na różnych etapach produkcji. Pełnię smaku co prawda uzyskuje po około 12 miesiącach, ale…czym jest pełnia smaku? Dla innych będzie to ten smak, który ser ma już po kilkunastu tygodniach, dla kogoś innego ten smak będzie odpowiedni po pół roku dojrzewania. W każdym razie, zarówno po 4-6 tygodniach, jak i po 4-6 miesiącach, Gouda zaskakiwać nas będzie swoim aromatem i wprawiać w zachwyt tego, kto wykonał ją własnoręcznie. Jak zrobić Goudę?

Gouda – to nie takie trudne – WIDEO.

Nie bez powodu ser ten polecany jest wszystkim, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z serowarstwem. Gouda nie jest bardzo wymagającym serem, jeśli chodzi o dojrzewanie. Nawet spore niedociągnięcia jest w stanie wybaczyć. Sam wyrób Goudy jest dość łatwy i zachęcający do wykonania. Ponadto, wyciągnięcie dojrzałej, zaparafinowanej Goudy podczas rodzinnej uroczystości, wprawi gości w osłupienie i da porządny zastrzyk motywacji do dalszej pracy.

Jak zrobić Goudę, możesz nauczyć się “pod okiem” naszego serowara – Krzysztofa Jaworskiego, który w filmie szkoleniowym pt.: “Sery półtwarde” pokazuje od A do Z cały proces wyrobu jednego z najpopularniejszych serów na świecie. Na szkoleniu tym zobaczysz również, jak zrobić popularną “Fetę” oraz ser typu “Koryciński”.

Możesz też skorzystać z 3-Dniowych Warsztatów Serowarskich (3DWS) organizowanych przez fimple.tv – do zobaczenia 🙂

Adam

Adam

Autor wpisu

Ekspert Fimple.tv

2 Odpowiedzi

  1. Proszę o podpowiedź, na tych warsztatach vod serowar pokazuje cały proces zrobienia sera? Pozdrawiam autora.

    1. Tak, warsztaty VOD to nauka robienia sera od A do Z. Serowar dokładnie pokazuje każdy z etapów warzenia sera i szczegółowo je omawia.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Twoje imię

Wiadomość