Zalewa peklująca do szynki, boczku itp. Jak zrobić zalewę peklującą do mięsa?

Zalewa peklująca do mięsa, to nic innego jak tzw. “solanka”. Samo przygotowanie zalewy jest proste. Jednak trudniejszą sprawą jest odpowiedź na pytanie – ile zalewy peklującej należy przygotować na 1 kg mięsa, aby nie było jej za mało lub za dużo. Zapraszam do przeczytania poniższego artykułu – Adam Pulkowski.

Zalewa peklująca, jak nie zrobić jej za mało?

Zalewa peklująca (pot. solanka) służy do peklowania mięsa metodą “na mokro”. Ile takiej zalewy peklującej przygotować na 1 kg mięsa? Zakładając, że mamy solankę o stężeniu 10%, takiej zalewy powinniśmy użyć od 0,4 do 0,7 litra. Należy też pamiętać, że tak mała ilość cieczy może nie zakryć wszystkich surowców w naczyniu. Dlatego przy wyborze naczynia należy wziąć to pod uwagę. Jak zrobić, aby przy małej ilości zalewy każdy surowiec był nią przykryty? Obejrzyj poniższy film – w nim nieco rozjaśnię temat.

Zalewa peklująca do mięsa

W takiej zalewie peklującej peklujemy wszystkie rodzaje mięsa – szynki, boczki, balerony, schaby, polędwiczki itp. Należy pamiętać, że do zalewy peklującej powinniśmy używać wody czystej, tj. kranowej (zimnej) lub butelkowanej (ze sklepu), jeśli nie jesteś pewien jakości wody z kranu. Nie powinno się dodawać do solanki “surowych” przypraw – często powodują one psucie się zalewy peklującej i co za tym idzie, całego surowca.

Zapraszam Cię do przeczytania mojego artykułu o nastrzykiwaniu wędlin zalewą peklującą pt. “Peklowanie wędlin z nastrzykiem

Zalewa peklująca do mięsa - obejrzyj film

Na koniec chciałbym jeszcze raz zaprosić Cię do obejrzenia poniższego filmu, w którym omawiam szczegółowo temat zalewy peklującej. Z pewnością wyłapiesz sporo informacji, które ułatwią Ci przygotowanie odpowiedniej zalewy peklującej do mięsa.
Byłbym zapomniał – jeśli chcesz otrzymać wiadomość z informacją o najnowszych moich wpisach, koniecznie zostaw swój adres e-mail w formularzu pod filmem.

Pytania?

Jeśli masz pytanie dotyczące powyższego wpisu – śmiało pisz w komentarzach 🙂

Adam Pulkowski - ekspert fimple

Adam Pulkowski

Ekspert, Fimple.tv

Oceny wpisu
4.6/5

14 Komentarzy

 1. Krzysztof

  A co z mięsem? Można zapeklować mięso z supermarketu? Oczywiście wiadomo, że takowe posiada w sobie dużo chemii zatrzymującej wodę w celu zwiększenia jego masy?

  1. Adam Pulkowski

   Tak, można zapeklować mięso z marketu. Nie, nie podejrzewałbym o tego typu oszustwa. Wyroby z mięsa z marketu wychodzą bardzo poprawnie. Choć faktem jest, że jest wyczuwalna różnica w smaku mięsa, porównując do mięsa z tzw. własnego chowu. Jednak podkreślam, że można zrobić dobre wyroby z mięsa marketowego – są o niebo lepsze od wyrobów kupnych w marketach, o ile są wykonane poprawnie.

 2. Jakotaki

  Nie powinno się dodawać do solanki “surowych” przypraw.
  Czy można prosić o więcej szczegółów?

  1. Adam Pulkowski

   Najlepiej jest dodawać wywar z przypraw. “Surowe” przy prawy mogą być przyczyną psucia się zalewy peklującej. Do tego surowe przyprawy nie oddają tyle smaku i aromatu zalewie (zalewa ma 4-6 stopni C), co wywar zrobiony z tychże. Pozdrawiam.

 3. Elżbieta

  Mam trzy kg mięsa w trzech kawałkach oraz wąskie naczynie. Zagotowałam 1,5 l wody z 10 ziarenkami ziela angielskiego i 5 luści laurowych.
  Czy mam dodać sól kamienną? Ile?
  Ile mam dodać soli. Peklowej?

  1. Adam Pulkowski

   Nie używa się soli kamiennej do peklowania, a wyłącznie peklosoli. Jej ilość jest zależna m.in. od tego, co to ma być finalnie za wyrób. Odsyłam do miejsca, gdzie można znaleźć ogrom informacji na ten temat: https://fimple.tv/kategoria/wedliniarstwo/

   Pozdrawiam

 4. Jacek

  Dlaczego nie polecasz garnków kamionkowych?

  1. Adam Pulkowski

   Ponieważ z czasem pojawiają się wewnątrz nich mikro pory i drobne pęknięcia, w których gromadzą się bakterie, których często nie sposób wytępić. Przez lata zrozumiałem, że to właśnie one są często przyczyną zbyt szybkiego psucia się solanek/zalew peklujących.

  1. Grzegorz

   Witam dlaczego nie polecasz peklowanie mięsa w garnkach kamiennych

   1. Adam Pulkowski

    Cześć. Nie polecam, ponieważ garnki takie mają mikropory i mikro pęknięcia, w których znajdują się bakterie – bardzo często są one powodem szybszego psucia się zalewy peklującej.

    1. Daniel

     A w jakich naczyniach Pan poleca ?

     1. Adam Pulkowski

      Szkło, stal nierdzewna, plastik z dopuszczeniem do żywności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *