Jak długo peklować wyroby wędliniarskie

Peklowanie, czyli jeden z najważniejszych procesów wytwarzania domowych wyrobów. To wtedy decydujesz jak słony ma być Twój wyrób, czy ma mieć tzw. szare oczko, czy po przekrojeniu będzie miał ładną, jednolitą barwę. Trzeba się do niego mocno przyłożyć, dlatego zacznijmy… Zapraszam do przeczytania wpisu – Adam Pulkowski.

Czas peklowania - w jaki sposób odpowiednio zapeklować swoje wyroby?

Istnieje stara szkoła peklowania z użyciem soli i saletry, która wymusza peklowanie wyrobów przez 10,14 a nawet 20 dni. Takie peklowanie zawsze sprawia problemy i nie masz pewności czy solanka czasami się już nie zepsuła przez tyle dni. Jak tego uniknąć? Taką możliwość daje peklosól, która zarówno będzie bezpieczna dla Twoich wyrobów, jak i znacznie skróci czas samego peklowania. Peklując zalewą peklującą z peklosolą wystarczy Ci tak naprawdę 5 dni, żeby wyroby były gotowe do wędzenia. A efekt peklowania masz dokładnie taki sam jak peklowania z saletrą.

Czas peklowania - czy 24 godziny wystarczą do zapeklowania wyrobów?

I tutaj Cię zaskoczę – wystarczą. Jakim cudem? Zarówno przy peklowaniu 5-dniowym, jak i 14-dniowym zaleca się stosować nastrzyk zalewą peklującą. Podczas warsztatów wędliniarskich, które prowadzę, mamy bardzo napięty grafik i dużo wyrobów do wytworzenia przez trzy dni, dlatego w pierwszy dzień peklujemy wędzonki, nastrzykujemy je odpowiednim stężeniem zalewy peklującej, i wkładamy do zalewy peklującej. A już kolejnego dnia osuszamy je i wędzimy. Jednak, aby 24 godziny peklowania były wystarczające, należy peklować w odpowiednich temperaturach. Szeroko omawiam ten temat podczas warsztatów, na które zapraszam.

Nastrzyk - czy jest potrzebny i co daje?

Tak jak mówiłem – nastrzyk zawsze był polecany przy peklowaniu. Zdecydowanie ułatwi Ci cały proces peklowania, gdyż skróci znacznie czas oczekiwania na gotowe wędzonki do wędzenia. Taka wstrzyknięta zalewa peklująca działa od wewnątrz, a dodatkowo jeśli wrzucisz swój wyrób do zalewy, będzie działała również od zewnątrz. Nie bój się nastrzyku, on daje Ci pewność, że Twoja szynka, boczek czy polędwica jest dobrze zapeklowana, czyli bezpieczna od wszelkich bakterii, a dodatkowo skróci też czas peklowania. Jest to sposób, który naprawdę Ci bardzo polecam!

Jak długo peklować wyroby wędliniarskie?

Zachęcam do obejrzenia poniższego filmu, z którego dowiesz się jak zmniejszyć ryzyko Twojego niepowodzenia przy peklowaniu wyrobów wędliniarskich.

Jak długo peklować wyroby wędliniarskie? - podsumowanie

Zdecydowanie zachęcam Cię do robienia nastrzyku przy peklowaniu swoich wyrobów. Używaj peklosoli, gdyż zmniejszy ryzyko psucia się zalewy peklującej, a przez to Twoje wyroby będą bezpieczne bakteriologicznie. A przecież Twoje wędzonki mają być zdrowe i bezpieczne dla każdego, kogo będziesz nimi karmić. Zerknij też na kalkulator zalewy peklującej, który miałem przyjemność tworzyć. Zaoszczędzisz dużo czasu korzystając z niego.

Pytania?

Jeśli masz pytanie dotyczące powyższego wpisu – śmiało pisz w komentarzach 🙂

Adam Pulkowski - ekspert fimple

Adam Pulkowski

Ekspert, Fimple.tv

Oceny wpisu
4.6/5

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *