Jak przygotować jelita do kiełbasy? Czy potrzebujesz na to 24 godziny?

“Jak przygotować jelita do kiełbasy?” – takie pytania dostaję ostatnio najczęściej, więc spróbujmy omówić ten temat. Czy trzeba je moczyć 12 godzin albo 24 godziny? Co zrobić, żeby po uwędzeniu były miękkie i odchodziły od farszu? Zapraszam do przeczytania wpisu – Adam Pulkowski.

Czy jelita do kiełbasy trzeba wymoczyć przed nadziewaniem?

Kiedyś po świniobiciu, gdy pozyskiwano mięso z tej świni, używało się również z niej jelita, które czyszczono, przepłukiwano i od razu używano do nadziewania kiełbasy. Jelito warto wymoczyć w momencie, gdy jest świeże po świniobiciu, gdy jest brudne lub było czyszczone na miejscu świniobicia, żeby usunąć z niego wszystkie zanieczyszczenia. Musisz pamiętać, że moczenie nie sprawi, że pozbędziesz się ich specyficznego zapachu.

Jak przygotować jelita do kiełbasy - co zrobić, aby były elastyczne i miękkie?

Jeśli kupujesz jelita, przy wyjmowaniu ich z opakowania postaraj się je rozdzielić i podzielić od razu na gotowe odcinki do nadziewania kiełbasy np. dwumetrowe. Następnie wypłucz je z soli delikatnie pod wodą tak, aby nie “pokaleczyć” jelit kryształkami soli. Gdy już wypłuczesz, postaraj się otworzyć jelito i pod bieżącą wodą nalej do niego letniej (30°C) wody i przepuść ją przez cały odcinek jelita. Później zrób to samo od drugiej strony, nalej od nowa i powtórz to przynajmniej jeszcze raz. Gwarantuję Ci, że tak przygotowane jelito będzie bardziej elastyczne niż moczone w wodzie przez kilka godzin.

Czy wcześniejsze wymoczenie jelit wpływa na ich delikatność i miękkość?

Moczenie wielogodzinne nie ma dużego wpływu na ich delikatność czy elastyczność. Taki sposób nie sprawi, że jelita w kiełbasie nie będą twarde po uwędzeniu i obróbce termicznej albo że będą odchodziły od farszu, to nie ma jakiegokolwiek wpływu. Wejdź na naszą stronę Fimple.tv, gdzie znajdziesz różne  kursy wideo z wyrobu wędlin i nie tylko. Tam odkryjesz jeszcze więcej informacji odnośnie fenomenu jelit, które musisz przygotować przed nadziewaniem farszu.

Jak przygotować jelita do kiełbasy - skąd się bierze twarde jelito w kiełbasie?

Po pierwsze, często kiełbasa po nadzianiu jest źle przechowywana do momentu wędzenia i obróbki termicznej. Po jej nadzianiu zostawiasz ją do tzw. osadzania, czyli wieszasz ją na kije wędzarnicze i osuszasz przez kilka godzin, co sprawi, że jelita zbyt szybko się przesuszą i najzwyczajniej w świecie będą twarde – nie osadzaj zbyt długo!
Kolejnym powodem jest to, że wkładając kiełbasę do lodówki, nie przykrywa się jej, a żeby uniknąć wysuszenia jelita, koniecznie musisz przykryć np. miskę, w której masz swój wyrób. Musisz pamiętać też, że kiełbasy nie wędzi się długo. Ma to być konkretne działanie – np. 60°C w wędzarni, 2 godziny i już. Nie przedłużaj tego procesu, bo źle to wpłynie na jelita, będą suche i twarde.

Co zrobić, kiedy jelito w kiełbasie będzie twarde? Czy da się to jakoś uratować?

Jest pewien sposób, który może Ci pomóc zniwelować Twój efekt, ale nie możesz mieć pewności, że to na pewno zdziała. Spróbuj po prostu po uwędzeniu i obróbce termicznej kiełbasę schować do lodówki pod przykryciem. W tym momencie kiełbasa trochę odparuje i odda wilgoć, co może sprawić, że delikatność i miękkość jelita powróci do takiego stanu, w jakim powinny być.

Przygotowanie jelit do kiełbasy - więcej zobacz w filmie

W dalszym ciągu masz pewne wątpliwości i dużo pytań? Zobacz nasz film, w którym znajdziesz jeszcze więcej ciekawostek i informacji dotyczących przygotowania jelit do kiełbasy.

Przygotowanie jelit do kiełbasy - podsumowanie

Nie musisz wiele godzin moczyć jelit przed nadzianiem kiełbasy, wystarczy, że je dokładnie przepłuczesz pod bieżącą wodą, a wtedy zrobią się miękkie i elastyczne. Jest kilka powodów, przez które jelita w Twojej kiełbasie mogą być twarde i nie będą chciały odejść od farszu. Przestrzegaj koniecznie tych zasad. I pamiętaj, że czasami pomimo tego, że zrobisz wszystko dobrze, jelito może być twarde i to po prostu nie będzie zależało od Ciebie.

Pytania?

Jeśli masz pytanie dotyczące powyższego wpisu – śmiało pisz w komentarzach 🙂

Adam Pulkowski - ekspert fimple

Adam Pulkowski

Ekspert, Fimple.tv

Oceny wpisu
4.6/5

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *