Kiełbasa Słoikowa - wielkie odrodzenie

Kiełbasa Słoikowa - wielkie odrodzenie

Kiełbasa słoikowa – wielkie odrodzenie przeżywa obecnie wszelaka żywność, którą możemy przygotować sami w domu. Fast food odchodzi do lamusa lub staje się bardziej wykwintnym. Większość ludzi zaczyna czytać etykiety produktów na sklepowych półkach. A gdyby tak nie trzeba było czytać etykiet, bo skład danego wyrobu byłby nam bardzo dobrze znany i w pełni akceptowalny? Tak stać się może wyłącznie wówczas, gdy sami zajmiemy się wyrabianiem tego, co jemy. Ja już zacząłem. Zapraszam Cię do tego, abyś do mnie dołączył. Wyjdzie Ci to na zdrowie. 

Na początek zaproponuję Wam coś, co urzekło mnie w swojej prostocie. Kiełbasa słoikowa. Jest to odpowiednio rozdrobnione (zmielone lub pokrojone) mięso z dodatkiem ulubionych przypraw i kilku dodatków, a to wszystko szczelnie zamknięte w zwykły słoik. Kiełbasa Słoikowa już nie raz ratowała mi skórę podczas nieoczekiwanego przyjazdu i pozostaniu na kolacji mojej rodzinki lub znajomych. Wystarczy wyjąć z szafki słoik, otworzyć i już po chwili unosi się w kuchni piękny aromat. Tak, jakby czekał on właśnie na przybyłych gości, a nie był deską ratunkową.

Wyciągnąć z szafki słoik? Z kiełbasą? No tak. Choć pewnie wielu to zdziwi. Jednak dobrze wykonany wyrób w postaci konserwy słoikowej z powodzeniem można przechowywać nawet kilka miesięcy w temperaturze pokojowej. I nie mówię tu o konserwie z fabryki, tylko o tej własnoręcznie zrobionej w domu!

Ponadto taka konserwa świetnie sprawdza się w czasie podróży, czy dłuższych wypadów. Już nie wyobrażam sobie śniadania nad morzem, nad jeziorem lub na górskim szlaku bez słoika z własną konserwą. Przeje się? Nigdy! A to z tego względu, że po pierwsze – poza domem wszystko smakuje inaczej. Po drugie – wariantów jej wykonania jest tyle, ile gustów domowego wędliniarza. Można do słoika włożyć farsz z dodatkiem jałowca – będziemy mieli coś a’la jałowcową. Można włożyć farsz na zwykłą, wiejską kiełbasę. Lecz można też pokusić się o zrobienie konserwy o smaku mielonki z puszki (“Turystyczna”), której smak chyba wszyscy pamiętają z przed lat. W słoiku zamknąć można każdy smak. Można eksperymentować. Ja jeszcze nigdy tych eksperymentów nie żałowałem.

Receptura w formie pdf jest dostępna na naszej grupie “Po swojemu”. Klikając w link przejdziesz do grupy “Po swojemu”

Adam

Adam

Autor wpisu

Ekspert Fimple.tv

5 Odpowiedzi

 1. Jak na pierwszy raz moja słoikowa wyszła przepyszna! Zastanawiam się tylko czy jak uzyskać naturalną galaretkę? Pamiętam jak dawniej dziadkowie robili taką słoikową i nie dodawali żelatyny a mimo to galaretka wychodziła. Można prosić o jakąś rade? pozdrawiam Marian

  1. Panie Marianie, jest kilka sposobów na to, aby powstała galaretka bez dodatku żelatyny. Kiedyś, gdy nie było pod ręką żelatyny, mieliło się bardzo drobno kilkukrotnie ugotowane skórki wieprzowe i dodawało do pasztetu, czy mielonki słoikowej. Skórki mają dużo kolagenu, i działają w ten sam sposób na wyrób, co żelatyna. Jednak dodatek skórek, zmienia smak wyrobu.

   Kolejnym sposobem jest zmiana surowca, z którego robiona jest słoikowa. Wystarczy karkówkę zamienić na łopatkę, czy golonkę lub zmieszać te dwa surowce razem. Zarówno łopatka, jak i golonka (szczególnie ona) mają w sobie sporo “kleju”, który upraszczając da nam ładną galaretkę w wyrobie słoikowym. Przy tych surowcach trzeba jednak wykonać ich klasyfikację, bo nie każdy ich kawałek nadaje się na konserwę słoikową. To sprawia, że wyrób taki jest nieco trudniejszy do wykonania. Czym jest klasyfikacja, można przeczytać TUTAJ.

   Jeśli chodzi jednak o samą żelatynę, to nie ma potrzeby jej unikania. Jest to w pełni naturalny dodatek, wytwarzany właśnie m.in. ze skórek wieprzowych, chrząstek i innych części wieprzowiny, które zawierają dużo kolagenu.

   1. Dzięki za odpowiedz w sumie zmiana surowca może być ciekawa jeśli chodzi o smak. Spróbuje pozdrawiam:)

 2. Ciekawy artykuł, bardzo dobrze, że ludzie coraz częściej wolą przygotować coś samemu w domu niż jadać niezdrowe rzeczy na mieście 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Twoje imię

Wiadomość