Pasztet domowy – “Nibypasztet”

“Nibypasztet” to dość dziwna nazwa jak na pasztet domowy, jednak ten wyrób konserwowy znalazł się na liście najczęściej pobieranych receptur FIMPLE.TV 🙂 W poniższym poście opiszę sposób wykonania tej konserwy oraz podam Ci dokładną recepturę.

Pasztet domowy

Pasztet domowy o dość śmiesznej nazwie “Nibypasztet”, jednak ten wyrób konserwowy znalazł się na liście najczęściej pobieranych receptur FIMPLE.TV 🙂 W poniższym poście opiszę sposób wykonania tej konserwy oraz podam Ci dokładną recepturę. Receptura na ten domowy pasztet powstała na potrzeby 3-Dniowych Warsztatów Serowarskich.

Pasztet domowy, czy Nibypasztet?

Jak zobaczysz w poniższym filmie “Nibypasztet” nie jest ani pasztetem, ani konserwą słoikową. Przecież do tradycyjnego pasztetu nie dajemy surowych podrobów i mięs, a do konserwy w postaci kiełbasy słoikowej nie dajemy wątroby… Czy to wystarczający argument, aby nadać mu nazwę “Nibypasztet”? Na różnych grupach wędliniarskich ta nazwa jak i receptura była gorącym tematem. Miała wielu przeciwników,  ale mimo wszystko więcej zwolenników! W ciągu jednego dnia plik z recepturą został pobrany ponad 300 razy.

Nibypasztet - receptura
Konserwa - nibypasztet
Pasztet domowy czy konserwa

Pasztet z wątróbki - obejrzyj film

Pasztet z wątróbki o nazwie "Nibypasztet" - przepis

Jak pisałem wcześnie receptura na pasztet z wątróbki została stworzona na potrzeby 3-Dniowych Warsztatów Wędliniarskich, organizowanych oczywiście przez Fimple.tv. Nie jest ona wyrobem, którego uczą się uczestnicy… a jedynie posiłkiem, który serwujemy podczas śniadań czy kolacji. Na naszych warsztatach zawsze dbamy o to, aby na stołach było swojskie jedzenie, jak i swojskie wyroby (najczęściej wykonane przez naszych ekspertów).

Klikając w poniższy link pobierzesz pełną recepturę z opisem wykonania. Stosując wszystkie zalecenia opisane w recepturze, otrzymasz bardzo smaczny wyrób konserwowy, który w warunkach chłodniczych możesz przetrzymywać min. 2 miesiące.

Nibypasztet po pasteryzacji uzyskuje galaretkę i smalec, który nadaje wyjątkowy smak. W moim domu zajadamy go z własnej roboty chlebem.

Pasztet domowy – pobierz przepis

Recepturę dajemy Ci całkowicie za darmo. Musisz jedynie zastosować się do 2 zasad!

– Receptura może być udostępniana w niezmienionej formie graficznej i merytorycznej
– Koniecznie pochwal się swoim Nibypasztetem na naszej grupie Facebook’owej

Recepturę pobierzesz z naszej strony warsztatowej. Po kliknięciu w “Przejdź do strony pobierania” pojawi się strona, z której można pobrać plik. Udanych wyrobów.

Pytania?

Jeśli masz pytanie dotyczące powyższego wpisu – śmiało pisz w komentarzach 🙂

Adam Pulkowski - ekspert fimple

Adam Pulkowski

Ekspert, Fimple.tv

Oceny wpisu
4.6/5

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *