Peklosól, a wysoka temperatura. Czy ma ona wpływ na nasze wyroby?

Ktoś ostatnio mnie zapytał, czy to prawda, że wyrobów z peklosolą nie wolno podgrzewać i gotować, bo są wtedy bardzo trujące. Czy rzeczywiście tak jest? Już Ci tłumaczę… – Adam Pulkowski.

Czy wyroby z peklosolą można podgrzewać?

Rzeczywiście wyrobów z peklosolą nie można poddawać obróbce termicznej, czyli nie można dopuścić do tego, żeby osiągnęły temperaturę ponad 130°C, bo wtedy właśnie zaczynają wytwarzać niebezpieczne związki rakotwórcze. Nie znaczy to, że nie możesz włożyć surowca do piekarnika nagrzanego do 160°C, to Twój wyrób nie powinien osiągnąć temperatury wyższej niż 130°C.

Czy kiełbasa z peklosolą nadaje się np. na grilla lub ognisko? Czy jest to bezpieczne?

Niestety, np. kiełbasa śląska, którą często grillujemy lub pieczemy na ognisku, ma kontakt z temperaturą 130°C, a już wiesz, że nie powinno tak się stać, bo zawiera w sobie peklosól. Aby uniknąć wszelkiego niebezpieczeństwa, robiąc kiełbasę możesz zastąpić peklosól, zwykłą solą. Wszystkie procesy robimy tak samo, wystarczy, że zamienisz ten jeden składnik i gotowe. Nie musisz już się martwić, że kiełbasa zaszkodzi Tobie lub komuś bliskiemu. Jednak musisz pamiętać, że taka kiełbasa nie jest wtedy trwała, dlatego możesz ją przechowywać w lodówce 24-48 godzin, ale możesz sobie ją również zamrozić, np. uprzednio pakując próżniowo.

Czy boczek wędzony nadaje się np. do jajecznicy? Czy jest to bezpieczne?

Niestety, podobnie jak z kiełbasą na grillu, wędzony boczek, który smażysz do jajecznicy, zdecydowanie podczas smażenia ma kontakt z temperaturą grubo ponad 130°C, dlatego nie jest to bezpieczne. Zawsze możesz sobie przygotować osobny boczek do jajecznicy. Nie wkładaj boczku wtedy do żadnej solanki, zalewy peklującej, ale nasól go na sucho zwykłą solą, niech postoi dwa dni w lodówce i po prostu go uwędź. Po uwędzeniu pokrój sobie go na mniejsze kawałki, zamroź i koniecznie opisz, że jest to boczek do jajecznicy / bez peklosoli.

Czy wyroby z peklosolą mają inny smak jak te ze zwykłą solą?

No dobrze, można zastąpić peklosól zwykłą solą, ale pewnie w Twojej głowie pojawia się pytanie – “Czy taka kiełbasa, taki boczek będzie miał inny smak?”. Nie jest to w ogóle wyczuwalne, chyba że będziesz mieć obok siebie np. boczek z peklosolą i boczek ze zwykłą solą, wtedy możliwe, że minimalnie coś poczujesz.

Peklosól, a wysoka temperatura. - więcej ciekawostek w filmie

Zapraszam Cię do obejrzenia filmu, w którym bardziej szczegółowo omawiam temat podgrzewania wyrobów z peklosolą. Jest to bardzo ważny temat, dlatego zajrzyj do nas!

Peklosól, a wysoka temperatura. - podsumowanie

Pamiętaj o tym, że wyroby z peklosolą nie powinny mieć kontaktu z temperaturą powyżej 130°C. W innym wypadku będzie to niebezpieczne i toksyczne zarówno dla Ciebie, jak i Twoich bliskich. W kiełbasach i wędzonkach możesz zastąpić peklosól zwykłą solą, aby np. upiec kiełbasę na grillu albo podsmażyć boczek do jajecznicy. Jest to prosty i banalny sposób, aby zapobiec niebezpieczeństwu.

Pytania?

Jeśli masz pytanie dotyczące powyższego wpisu – śmiało pisz w komentarzach 🙂

Adam Pulkowski - ekspert fimple

Adam Pulkowski

Ekspert, Fimple.tv

Oceny wpisu
4.6/5

5 Komentarzy

 1. Konrad

  Witam. Jeśli chce wędzić schaby które są peklowane w proporcji 80 g na litr wody przez 7 dni to w momencie podpiekania w wędzarni chcąc uzyskać w środku schabu temperaturę rzędu 63 stopni jaka temperaturę uzyskać w wędzarni? Czy powyżej 130 stopni już to jest szkodliwe? Pozdrawiam.

  1. Adam Pulkowski

   Dzień dobry. Podpiekanie należy przeprowadzać w temperaturze 90-95 stopnic C, aby wędzonka była poprawnie wykonana, bez wad. Tak, podpiekanie w wyższej temperaturze, niż 130 stopni C jest szkodliwe. Uprzedzam, że podpiekanie tak grubych elementów trwa bardzo długo. Pozdrawiam

 2. Damian

  Witam,
  Czy dobrze rozumiem że mogę zapeklować np: szynkę (7 dni na mokro) ze skórką i piec ją w piekarniku w temperaturze powiedzmy 125C, do uzyskania w środku pożądanej temperatury (jakieś 66-68C z tego co pamiętam z Pana blogów) ?
  Czy taka szynka będzie zdrowa i nieszkodliwa aby podać na rodziny obiadek świąteczny ?

  1. Adam Pulkowski

   Dzień dobry. Wyroby wędliniarskie peklujemy po to, aby mogły służyć jako wędlina, leżąc nawet 7-10 dni w lodówce, czekając na swoją kolej. Robiąc pieczenie z jednego kawałka mięsa, podając je na obiad, nie ma sensu używać peklosoli. Zdrowiej będzie na samej soli.

 3. Dominika

  Dzięki za wszystkie informacje 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *