Peklowanie na sucho – kiełbasy i wędzonki

Co jakiś czas między domowymi wędliniarzami przewija się temat peklowania suchego. Czym jest dokładnie peklowanie suche? Skąd się wzięło? Czy jest lepsze od peklowania mokrego? Zapraszam Cię do przeczytania wpisu – Adam Pulkowski.

Peklowanie suche - skąd się wzięło? Czy jest lepsze od peklowania mokrego?

Kiedyś wszystko zasypywano solą i właśnie stąd pokrótce wzięło się peklowanie suche. Nie jest lepsze od peklowania mokrego, po prostu służy czemuś innemu. Więcej na ten temat znajdziesz w naszych wędliniarskich kursach wideo.

Peklowanie suche - jakie ma zalety?

Zdecydowanie zaletą peklowania suchego jest to, że nie zajmuje ono dużo miejsca. Peklując na mokro musisz znaleźć sporo miejsca w swojej lodówce na to, aby przechować swoje surowce. Tutaj tego problemu nie masz. Masz możliwość także zapakowania go próżniowo, co ułatwia Twoją pracę, ale o tym w dalszej części wpisu.

Czy znajdą się jakieś wady peklowania suchego?

Oczywiście, że tak. Peklując na sucho spory kawałek mięsa, np. polędwicę czy karkówkę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że po przekrojeniu swojego wyrobu znajdziesz szare oczko, o którym szczegółowo mówię we wpisie pt. “Peklowanie wędlin“. Dodatkowo peklowanie suche jest dużo dłuższe od peklowania mokrego. Twoje wyroby, peklując na sucho będzie trwało 14, a nawet 20 dni i nawet pomimo tego może powstać to szare oczko, gdyż peklosól może nie przeniknąć ładnie do środka Twojego surowca.

Czy można zapakować próżniowo surowiec zapeklowany na sucho?

Wcześniej wyroby zasypywało się solą i trzymało się po prostu w lodówce, ale trzeba było stale pilnować, czy produkt nie zrobił się za bardzo suchy, trzeba było masować, przewracać. Ostatnio stały się bardzo popularne pakowarki próżniowe, co zdecydowanie ułatwia proces wytwarzania wyrobów. Możesz zapeklować na sucho swoje wyroby, zapakować je próżniowo i wsadzić do lodówki. Jest to o wiele wygodniejsze, gdyż nie musisz się martwić, że z Twoim wyrobem coś się stanie. Warto tylko przewracać go, co jakiś czas, jak ja to mówię “na plecy”.

Peklowanie na sucho - więcej w naszym filmie

Interesuje Cię temat peklowania suchego? Chcesz się dowiedzieć więcej? Obejrzyj nasz film, który z pewnością cię zainteresuje.

Peklowanie na sucho - podsumowanie

Zachęcam Cię do wypróbowania peklowania suchego. Pamiętaj o wszystkich wadach i zaletach tego sposobu. Do peklowania suchego najbardziej nadają się mniejsze wyroby jak polędwiczki wieprzowe, boczek czy małe kawałki szynki – wybierając nieduże elementy unikniesz powstawania szarego oczka.

Pytania?

Jeśli masz pytanie dotyczące powyższego wpisu – śmiało pisz w komentarzach 🙂

Adam Pulkowski - ekspert fimple

Adam Pulkowski

Ekspert, Fimple.tv

Oceny wpisu
4.6/5

7 Komentarzy

 1. WALDEMAR

  Panie Adamie POMOCY .
  Chcę peklować na sucho SCHAB 17g pekla na 1 kg + nastrzyk i worek próżniowy.
  Czas 6 dni . Lodówka 4-6 stopni .
  Czy tak mogę zrobić ?

  1. Adam Pulkowski

   Peklowanie na sucho z nastrzykiem (peklowanie hybrydowe) przez 6 dni powinno być wystarczające. Jeśli jednak masz możliwość peklować 7-10 dni, byłoby bezpieczniej. Pozdrawiam.

 2. Kinga

  Cześć. Czy ma to rację bytu? Schab, sucha pekla 16g/kg, mięso w worku próżniowym, czas przewidziany na peklowanie 7,5-8 dni, temp. w lodówce 5st.C
  Teraz mięso jest dobę w tych warunkach.
  Zostawić, czy lepiej zaingerować?

  1. Adam Pulkowski

   Cześć Kinga. Niestety, byłem niedostępny w tym czasie, ale będziesz miała odpowiedź na przyszłość. 7-8 dni to zbyt mało dla polędwicy peklowanej na sucho. Powinna się peklować przynajmniej 14 dni. Również ilość peklosoli, według mnie, jest zbyt mała. Pozdrawaim

 3. Damian

  Panie Adamie mam pytanie . Zapeklowałem na sucho boczki, kawałki ok 1kg będą parzone 17g peklosoli na 1kg dodatkowo zrobiłem nastrzyk 10% roztworem 100ml/1kg. moje pytanie jest takie czy boczki nie wyjdą za słone? bo nigdzie nie doczytałem konkretnie czy można tak robić przy boczku.

  1. Adam Pulkowski

   Dzień dobry. Można tak robić przy boczku, ale nie jest to konieczne. Nastrzykuje się wyłącznie grube elementy półtuszy, jak balerony, szynki, grube schaby itd. No chyba, że zależy Panu na czacie i chciał Pan zapeklować na sucho boczek w czasie np. 5 dni. Wówczas nastrzyk jest przydatny.

   1. Damian

    dokładnie tak za 5 dni muszę wędzić.
    dziękuję za odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *