Przekładanie kijów w wędzarni – w jakim celu i jak to robić?

Jak to jest z tym przekładaniem kijów w wędzarni? Czy jest to potrzebne, czy raczej nie bardzo? Czy daje to jakieś korzyści? Dowiesz się tego z poniższego wpisu. Zapraszam – Adam Pulkowski.

Przekładanie kijów w wędzarni - czy warto to robić?

To nie jest tak, że podczas procesu wędzenia nie zaglądasz do wędzarni. Musisz ją stale kontrolować, sprawdzać czy na pewno w środku jest wszystko w porządku. Zachęcam Cię również do przekładania kijów w wędzarni podczas wędzenia. Kij, który był z tyłu, dać do przodu, a ten, co był z przodu, dać do tyłu, tak aby to się wszystko mieszało. Przyjedź na nasze warsztaty wędliniarskie, na których dokładnie pokazuję, jak to robić i omawiam cały proces.

Dlaczego należy przekładać kije podczas wędzenia? Jakie to daje korzyści?

W wędzarni nie jest tak, że jednakowo gęsty dym jest w całej komorze wędzarniczej. Jeśli w Twojej wędzarni np. na środku jest wyrzut dymu, a u góry jest komin, to największy przewiew jest na środku. Dym może się gromadzić po bokach, ale nie musi dochodzić do Twoich wyrobów. Możesz się zdziwić kiedy wyciągniesz kij np. z kiełbasą, którą wędzisz, i zauważysz, że po jednej stronie jest niedowędzona. Właśnie przekładając je, będziesz pewny, że dym dociera do każdej części Twoich wyrobów.

Czy wędzarnia powinna być szczelna?

Ważną zasadą przy wędzeniu jest również to, aby wędzarnia nie była szczelna. W takiej sytuacji w wędzarni jest bardzo mały przepływ powietrza, a temu mówimy stanowcze NIE. Może być to skutkiem Twoich kwaśnych, gorzkich wyrobów, bo wszystkie surowce, które wędzisz w szczelnej wędzarni, po prostu się kiszą. Dym powinien wlecieć do komory wędzarniczej, zrobić swoje i wylecieć. Szczelność jest wielkim wrogiem w wędzarni – musisz o tym pamiętać.

Przekładanie kijów w wędzarni - więcej ciekawostek w filmie

Zapraszam Cię do obejrzenia naszego filmu, z którego dowiesz się m.in. jakiej wielkości powinien być komin w Twojej wędzarni albo czy w przypadku wędzenia ryb i serów, również warto przekładać kije.

Przekładanie kijów w wędzarni - podsumowanie

Naprawdę zachęcam Cię do przekładania kijów podczas wędzenia Twoich wyrobów. Już dobrze wiesz, jakie niesie to za sobą korzyści, dlatego wciel to w życie. I pamiętaj o tym, żeby w Twojej wędzarni pojawił się przewiew, nie zamykaj szczelnie swoich surowców, bo finalnie będą się kisiły, a nie wędziły.

Pytania?

Jeśli masz pytanie dotyczące powyższego wpisu – śmiało pisz w komentarzach 🙂

Adam Pulkowski - ekspert fimple

Adam Pulkowski

Ekspert, Fimple.tv

Oceny wpisu
4.6/5

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *