Sucha szynka po wędzeniu – co robię nie tak?

To podstawy wędliniarstwa, które powinny być Ci znajome. Wystarczy poznać fundamenty wędliniarstwa i stosować się do zasad, a wszystko, co do tej pory sprawiało Ci problem, będzie o wiele łatwiejsze. Zapraszam – Adam Pulkowski

Podpiekanie = sucha szynka?

Jakiś czas temu na Facebooku widziałem post, który przedstawiał naprawdę bardzo suchą szynkę. Ktoś w odpowiedzi napisał: “Następnym razem nie podpiekaj w wędzarni, a parz, wtedy nie będziesz miał suchej szynki.”

W żadnym wypadku nie o to tu chodzi. Możesz podpiekać w wędzarni i mieć wilgotną, soczystą szynkę. Wszystko tak naprawdę zależy od temperatury.

Parzenie = wilgotna szynka?

Przy parzeniu wszystko działa podobnie jak przy podpiekaniu. Nie będzie tak, że po parzeniu wyrobu będziesz mieć ją soczystą. Temperatura odgrywa tutaj najważniejszą rolę. Możesz podpiekać w wędzarni albo parzyć w wodzie i mieć pyszną, wilgotną szynkę. 

Dokładniej fenomen temperatury omawiam podczas 3-Dniowych Warsztatów Wędliniarskich, na których masz możliwość pracy pod okiem eksperta wędliniarstwa.

Temperatura, czyli główny winowajca

Wszystko zależy od temperatury, dlatego stale musisz ją kontrolować i o nią dbać. Jeśli wolisz wilgotną i soczystą szynkę podpiekaj ją albo parz do osiągnięcia temperatury 68°C wewnątrz wyrobu. Każdy ma też inny gust i smak, dlatego może Ci smakować bardziej sucha szynka. Wtedy obrabiaj termicznie swój wyrób np. do 75°C wewnątrz. Im wyższa temperatura wewnątrz wyrobu, tym wyrób będzie bardziej suchy i kruchy.
W tym miejscu zachęcam Cię do przeczytania mojego artykułu pt. “Obróbka termiczna na czas – wady i zalety“. Omawiam w nim szczegółowo na czym polega obróbka termiczna (parzenie lub podpiekanie). Zapraszam Adam Pulkowski.

Sucha szynka po wędzeniu - co robię nie tak?

Zachęcam Cię do obejrzenia filmu, który nagraliśmy razem z Fimple. Dowiesz się z niego wielu ciekawych rzeczy, takich jak np. do jakich temperatur możesz podpiekać albo parzyć konkretne wyroby, aby były wilgotne i soczyste.

Co zrobić, żeby szynka nie była sucha i za wilgotna? - podsumowanie

Temperatura przy podpiekaniu i parzeniu jest najważniejszym aspektem. To od niej i Twojego gustu, zależy czy Twoja szynka będzie krucha, czy soczysta. Jeśli do tej pory gotowałeś/gotowałaś szynkę i była za sucha, to tylko przez to, że była za wysoka temperatura. Następnym razem spróbuj obniżyć temperaturę i kontrolować ją przez wbicie termometru w środek wyrobu. A gwarantuję Ci, że Twoje szynki będą takie, jak lubisz!

Pytania?

Jeśli masz pytanie dotyczące powyższego wpisu – śmiało pisz w komentarzach 🙂

Adam Pulkowski - ekspert fimple

Adam Pulkowski

Ekspert, Fimple.tv

Oceny wpisu
4.6/5

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *