Szare oczko w kiełbasie – skąd się bierze i czy można to jeść?

Często dostaję zdjęcia, na których widzę szare oczko i ludzie pytają “Co to jest? Skąd się to bierze? Czy można to normalnie jeść?” Dlatego w tym wpisie, głównym tematem jest szare oczko. Zapraszam do przeczytania – Adam Pulkowski.

Szare oczko w kiełbasie - skąd się bierze?

Szare oczko w kiełbasie pojawia się wtedy, gdy do peklowania używasz soli zamiast peklosoli. Możesz mieć wtedy pewność, że po przekrojeniu kiełbasy będziesz mieć to szare oczko. Nic tutaj nie da dłuższe wędzenie. Jeśli widzisz szare oczko w swojej kiełbasie to nie oznacza, że Twój wyrób jest niedowędzony, to tutaj nie ma nic do rzeczy. Temat szarego oczka poruszam również podczas naszych 3-Dniowych Warsztatów Wędliniarskich, na które gorąco Cię zapraszam. Mam nadzieję, że się na nich spotkamy i będę mógł odpowiedzieć Ci na wszystkie Twoje pytania. 🙂

Jaki jest tak naprawdę cel peklosoli?

Głównym celem peklosoli jest zabezpieczenie Twojego wyrobu przed bakteriami, czyli po zrobieniu swojej kiełbasy możesz ją przechowywać śmiało w lodówce nawet przez miesiąc. Nie pojawią się w niej żadne złe bakterie, które zaczną wytwarzać jad kiełbasiany, a to mogłoby poważnie zaszkodzić Twojemu zdrowiu lub Twoim bliskim. Toksyna botulinowa jest najbardziej toksyczną substancją na świecie znaną człowiekowi, dlatego warto zabezpieczyć swój wyrób za pomocą peklosoli.

Szare oczko w kiełbasie - czy można zrobić kiełbasę ze zwykłą solą?

Oczywiście, że możesz, ale musisz pamiętać o kilku zasadach. Mięso, z którego będziesz wytwarzał kiełbasę z solą, powinno być świeże. Po prostu musisz mieć pewność, że jest ono bardzo świeże, bo w innym wypadku może Ci to zaszkodzić. Taką kiełbasę powinieneś zjeść w ciągu 48 godzin. Nie poleży ona w Twojej lodówce, tak jak kiełbasa z peklosolą.

Szare oczko - więcej ciekawostek w filmie

W dalszym ciągu masz wiele pytań i wątpliwości? Zachęcam Cię do obejrzenia naszego filmu, w którym znajduje się jeszcze więcej ciekawostek i informacji na temat szarego oczka i peklosoli.

Szare oczko - podsumowanie

Jeśli chcesz jeść bezpieczne i trwałe rzeczy, rób wyroby z peklosolą. Wtedy możesz mieć niemal pewność, że nic Ci nie zaszkodzi i unikniesz powstania szarego oczka. Jeśli chcesz zrobić sobie np. kiełbasę wiejską ze zwykłą solą lub chcesz uzyskać szare oczko, zrób swój wyrób, uwędź i po prostu zjedz je w ciągu tych dwóch dni.

Pytania?

Jeśli masz pytanie dotyczące powyższego wpisu – śmiało pisz w komentarzach 🙂

Adam Pulkowski - ekspert fimple

Adam Pulkowski

Ekspert, Fimple.tv

Oceny wpisu
4.6/5

2 Komentarze

  1. Joanna

    witam. czy jest szansa na uratowanie wędzonek z szarym okiem?
    dziś kupiłam i jest duże szare oko w moich wedzonkach.

    1. Adam Pulkowski

      Niestety, nie ma możliwości uratowania wędzonek z szarym okiem – nie powinno się ich jeść, nie znając w pełni procesu produkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *