Szybkie peklowanie mięsa do wędzenia. Czy ta metoda ma sens?

Masz mało czasu do jakiejś uroczystości albo świąt, a chcesz szybko zrobić swoje wyroby wędliniarskie? Czy jesteś w stanie zrobić wszystkie procesy w dwa dni? Zapraszam Cię do przeczytania poniższego wpisu, w którym pokażę Ci sposób, jak wybrnąć ze stresującej sytuacji – Adam Pulkowski.

Szybkie peklowanie mięsa do wędzenia - "awaryjne"

Znalazłem sposób na to jak w krótkim czasie zapeklować wyroby. Jeśli peklujesz z nastrzykiem zazwyczaj trwa to minimum 5 dni, z kolei jeśli robisz wszystko starą metodą peklowania zajmie Ci to 14, a nawet 21 dni. To prawie cały miesiąc. A co jeśli dopiero kilka dni przed świętami, zdecydujesz się na wędzenie? Pokażę Ci pewien sposób, który zdecydowanie uratuje Cię w kryzysowej sytuacji. Podczas 3-Dniowych Warsztatów Wędliniarskich dowiesz się o tym sposobie jeszcze więcej i będziesz mieć możliwość wytwarzania swoich wyrobów pod okiem eksperta, co jest zdecydowanie dużym ułatwieniem.

Co zrobić, żeby zapeklować mięso w 12 lub 24 godziny?

Peklowanie zabezpieczy Twój wyrób przed różnymi złymi bakteriami. Jest to sposób dla osób, które starannie pilnują temperatur, wszystko zapisują i notują, a więc jak zapeklować swoje wyroby w tak krótkim czasie? Przygotowujesz normalnie zalewę peklującą o takim stężeniu, jakie lubisz i zawsze robisz. Następnie nastrzykujesz swoje wędzonki przygotowaną zalewą, około 15-20% zalewy powinno wejść w Twój wyrób. Później zalewasz resztą zalewy peklującej wszystkie szynki, boczki, polędwice itp.

Musisz pilnować… temperatury!

Jest kilka zasad, których musisz przestrzegać. Po pierwsze musisz stworzyć odpowiednie warunki chłodnicze. Tutaj musisz znaleźć miejsce, w którym będzie maksymalnie 10°C i tam przechowujesz swoje wędzonki. Jeśli chcesz zapeklować swoje wyroby w ciągu 12 godzin, musisz je utrzymywać w temperaturze maksymalnie 12°C, natomiast jeśli przytrzymujesz je dłużej, czyli 24 godziny, muszą stać w temperaturze maksymalnie 10°C. Musisz dokładnie pilnować temperatury, nie może być ani więcej, ani mniej.

Szybkie peklowanie mięsa - zobacz film

Razem z Fimple nagraliśmy film, w którym znajdziesz dużo więcej ciekawostek i szczegółów, dotyczących szybkiego, awaryjnego sposobu peklowania. Zapraszam do obejrzenia. 

Szybkie / awaryjne peklowanie mięsa - podsumowanie

Pamiętaj, że jest to szybkie /awaryjne peklowanie, nie używaj go za każdym razem, gdyż balansuje na granicy ryzyka, że mięso w zbyt wysokiej temperaturze Ci się zepsuje albo za niskiej nie będzie zapeklowane. Jest to pewien sposób na szybkie wybrnięcie z sytuacji, w której się znalazłeś/znalazłaś.

Pytania?

Jeśli masz pytanie dotyczące powyższego wpisu – śmiało pisz w komentarzach 🙂

Adam Pulkowski - ekspert fimple

Adam Pulkowski

Ekspert, Fimple.tv

Oceny wpisu
4.6/5

2 Komentarze

  1. Robert

    Panie Adamie właśnie mam taką sytuację będę chciał peklowac schab 750 g i boczek 750 g przez 42 godziny bo tak muszę proszę doradz czy dobrze zrobiłem dałem.600ml wody i 100g peklosoli ,leży w lodówce w temp 8 st będzie dobrze czy nie

    1. Adam Pulkowski

      Zbyt mało danych. Zależy co za wyrób z tego miał wyjść. Mimo wszystko, według mnie, jest to zbyt krótki czas peklowania – w środku prawdopodobnie będzie szare oczko, które będzie świadczyć o niezapeklowaniu się całości surowca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *