Tyndalizacja, czyli trzykrotna pasteryzacja słoików z mięsem

Tyndalizacja jest znanym procesem w wędliniarstwie. Dzięki niej wyroby słoikowe możemy przechowywać w temperaturach do 20°C przez kilka, a w niższych temperaturach nawet kilkanaście miesięcy. Tyndalizacja mięsa w słoikach jest prosta lecz czasochłonna. Jak przeprowadzić prawidłowo proces tyndalizacji? Zapraszam do poniższego wpisu i do obejrzenia filmu, w którym tłumaczę krok po kroku jak ją wykonać. Zapraszam – Adam Pulkowski.

Tyndalizacja, czym jest i na czym polega?

Tyndalizacjadzięki niej możesz wydłużyć żywotność swoich wyrobów słoikowych o kilka miesięcy. Dodatkowo słoiki z mięsem, które prawidłowo przeszły przez proces tyndalizacji, śmiało można przechowywać w temperaturach do 20°C, bez konieczności przechowywania w lodówce. Sam proces tyndalizacji nie jest trudny, jednak czasochłonny. Tyndalizacja mięsa w słoikach polega na trzykrotnym pasteryzowaniu słoików w odstępie 24 h. 

Przy okazji omawiania tyndalizacji słoików z mięsem, zapraszam do przeczytania mojego wpisu pt. “Kiełbasa słoikowa – przepis“. Podaję tam dokładną recepturę na wykonanie tradycyjnej kiełbasy w słoiku.

Tyndalizacja - jak ją wykonać poprawnie?

W poniższym filmie krok po kroku omawiam, jak należy prawidłowo przeprowadzić proces tyndalizacji. Ważne jest, aby po 3. pasteryzacji jak najszybciej schłodzić swoje słoiki z mięsem. Kolejnym ważnym krokiem jest dbanie o higienę podczas produkcji swoich wyrobów słoikowych. Stosując się do zaleceń z filmu możesz mieć pewność, że tyndalizacja, którą wykonasz w warunkach domowych będzie odpowiednio wykonana, a słoiki z mięsem postoją nawet kilka miesięcy poza lodówką. 

Pytania?

Jeśli masz pytanie dotyczące powyższego wpisu – śmiało pisz w komentarzach 🙂

Adam Pulkowski - ekspert fimple

Adam Pulkowski

Ekspert, Fimple.tv

Oceny wpisu
4.6/5

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *