Tyndalizacja, czyli trzykrotna pasteryzacja słoików z mięsem

Tyndalizacja jest znanym procesem w wędliniarstwie. Dzięki niej wyroby słoikowe możemy przechowywać w temperaturach do 20°C przez kilka, a w niższych temperaturach nawet kilkanaście miesięcy. Tyndalizacja mięsa w słoikach jest prosta lecz czasochłonna. Jak przeprowadzić prawidłowo proces tyndalizacji? Zapraszam do poniższego wpisu i do obejrzenia filmu, w którym tłumaczę krok po kroku jak ją wykonać. Zapraszam – Adam Pulkowski.

Tyndalizacja, czym jest i na czym polega?

Tyndalizacjadzięki niej możesz wydłużyć żywotność swoich wyrobów słoikowych o kilka miesięcy. Dodatkowo słoiki z mięsem, które prawidłowo przeszły przez proces tyndalizacji, śmiało można przechowywać w temperaturach do 20°C, bez konieczności przechowywania w lodówce. Sam proces tyndalizacji nie jest trudny, jednak czasochłonny. Tyndalizacja mięsa w słoikach polega na trzykrotnym pasteryzowaniu słoików w odstępie 24 h. 

Przy okazji omawiania tyndalizacji słoików z mięsem, zapraszam do przeczytania mojego wpisu pt. “Kiełbasa słoikowa – przepis“. Podaję tam dokładną recepturę na wykonanie tradycyjnej kiełbasy w słoiku.

Tyndalizacja - jak ją wykonać poprawnie?

W poniższym filmie krok po kroku omawiam, jak należy prawidłowo przeprowadzić proces tyndalizacji. Ważne jest, aby po 3. pasteryzacji jak najszybciej schłodzić swoje słoiki z mięsem. Kolejnym ważnym krokiem jest dbanie o higienę podczas produkcji swoich wyrobów słoikowych. Stosując się do zaleceń z filmu możesz mieć pewność, że tyndalizacja, którą wykonasz w warunkach domowych będzie odpowiednio wykonana, a słoiki z mięsem postoją nawet kilka miesięcy poza lodówką. 

Pytania?

Jeśli masz pytanie dotyczące powyższego wpisu – śmiało pisz w komentarzach 🙂

Adam Pulkowski - ekspert fimple

Adam Pulkowski

Ekspert, Fimple.tv

Oceny wpisu
4.6/5

11 Komentarzy

 1. Iwoan

  Jak ustawić słoiki ?do góry nogami czy normalnie?do jakiej wysokości słoików nalać wody w garnku ?Ile mniej więcej pasteryzować słoik 900 ml z pulpetami lub spaghetti?I co z chlodzeniem jesli na dworze mamy 35 st .Będę wdzięczna za podpowiedź .

  1. Adam Pulkowski

   Słoiki możemy zalać w całości wodą. Nie ustawiamy słoików do góry nogami. Nie mam pojęcia ile pasteryzować słoiki z pulpetami i spaghetti – to dość dalekie od wędliniarstwa 😉 Studzimy powietrzem lub zimną wodą – latem dużo lepiej sprawdzi się zimna woda.

 2. Ania

  Czy tyndyzacja liczy sie od momentu zagotowania woody czy wlaczenia palnika?

  1. Adam Pulkowski

   Czas należy zacząć liczyć od momentu zagotowania wody. Pozdrawiam

 3. Paweł

  Dzień dobry, czy powyższy proces można również wykonać w piekarniku?
  Jeśli tak to jakie stosować temperatury i czasy?
  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

  1. Adam Pulkowski

   Dzień dobry. Nie można takiego procesu przeprowadzić w piekarniku. Pozdrawiam.

   1. Anna

    Dlaczego?

    1. Adam Pulkowski

     Ponieważ gumki uszczelniające słoik nie są przystosowane do wysokich temperatur. Ponadto, powietrze jest dużo gorszym przewodnikiem ciepła, niż woda i proces ten wykonywany w piekarniku musiałby trwać kilkukrotnie dłużej – nie wiem jak długo, nigdy tego nie robiłem.

     1. Marian

      Witam, no właśnie się zastanawiam nad takim dłuższym procesie tyndalizacji w piekarniku w temp do 100 st. Robiłem to wiele razy w piekarniku w temp. 130-140 i uszczelki wytrzymywały. Chyba sam spróbuję poniżej stu i będę wiedział;) A jeśli chodzi o likwidację tych bakterii i przetrwalników to jaka minimalna temperatura musi być zachowana w mięsie? Pozdr

     2. Adam Pulkowski

      Dzień dobry. Temperatura w słoiku powinna wynosić 80 stopni C. Pozdrawiam.

     3. Marian

      Dlaczego moja odpowiedź z pytaniem została usunięta?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *