Obróbka termiczna wieprzowiny - czym jest?
Często słyszę, że wędzonki są niedowędzone, ponieważ są surowe wewnątrz. Czy rzeczywiście można o nich powiedzieć, że są niedowędzone? W tym miejscu warto przypomnieć sobie, jakim procesom poddajemy mięso w trakcie wyrobu wędzonek.
1. Peklowanie
2. Ociekanie
3. Osuszanie
4. Wędzenie
5. Obróbka termiczna
Na końcu widzimy proces obróbki termicznej. To ona sprawia, że wędzonka przestaje być surowa w środku. Jak przeprowadzić prawidłowo proces obróbki termicznej pisałem we wpisie pt. “Parzenie wędzonek, czyli szynki, boczku, schabu, baleronu, drobiu“, do którego przeczytania gorąco zachęcam.
Jeśli chcesz poznać dokładne temperatury parzenia wędlin z podziałem na konkretne elementy mięsa, to zapraszam Cię do mojego artykułu pt. “Parzenie wędzonek, czyli szynki, boczku, schabu, baleronu, drobiu“.
Obejrzyj film pt. "Wędzenie a obróbka termiczna"
Więcej na temat wędzenia i obróbki termicznej powiedziałem w poniższym filmie. Obróbka termiczna jest bardzo ważnym procesem w wyrobie wędlin. To ona najczęściej zamyka cały proces wytwarzania wyrobów wędliniarskich. Dlatego po święć chwilę czasu i obejrzyj mój film. Zapraszam do obejrzenia.
Pytania?
Jeśli masz pytanie dotyczące powyższego wpisu – śmiało pisz w komentarzach 🙂
Adam Pulkowski
Ekspert, Fimple.tv
Cześć znajdę gdzieś jakiś film krok po kroku jak przygotować wędzarnie do wedzenia. Jak wygrzewaniu czy ma być otwarte palenisko kiedy otwarta komorą itd.
Cześć. W każdym z filmów na fimple.tv, który dotyczy wyrobu wędzonego (niemal wszystkie kiełbasy, wędzonki itd.) jest poruszany temat przygotowania wędzarni przed wędzeniem oraz odpowiednie postępowanie podczas wędzenia. Filmy można oglądać tutaj: https://fimple.tv/kategoria/wedliniarstwo/?ref=poswojemu
Pozdrawiam, Adam Pulkowski
[…] Jeśli znalazłeś się w tym miejscu, to polecam Ci również mój wpis pt. “Wędzenie a obróbka termiczna. Kiedy wyroby są surowe, a kiedy niedowędzone?“ […]