Wędzenie a obróbka termiczna wieprzowiny. Kiedy wyroby są surowe, a kiedy niedowędzone?

Obróbka termiczna wieprzowiny, czyli parzenie w wodzie lub podpiekanie w wędzarni często zamyka daną recepturę. To ona sprawia, że szynka, czy boczek przestaje być surowy wewnątrz. Jak przeprowadzić prawidłowo obróbkę termiczną mięsa wieprzowego omawiam w tym krótki wpisie oraz filmie wideo. Zapraszam – Adam Pulkowski.

Obróbka termiczna wieprzowiny - czym jest?

Często słyszę, że wędzonki są niedowędzone, ponieważ są surowe wewnątrz. Czy rzeczywiście można o nich powiedzieć, że są niedowędzone? W tym miejscu warto przypomnieć sobie, jakim procesom poddajemy mięso w trakcie wyrobu wędzonek. 
1. Peklowanie
2. Ociekanie
3. Osuszanie
4. Wędzenie
5. Obróbka termiczna
Na końcu widzimy proces obróbki termicznej. To ona sprawia, że wędzonka przestaje być surowa w środku. Jak przeprowadzić prawidłowo proces obróbki termicznej pisałem we wpisie pt. “
Parzenie wędzonek, czyli szynki, boczku, schabu, baleronu, drobiu, do którego przeczytania gorąco zachęcam. 

Jeśli chcesz poznać dokładne temperatury parzenia wędlin z podziałem na konkretne elementy mięsa, to zapraszam Cię do mojego artykułu pt. “Parzenie wędzonek, czyli szynki, boczku, schabu, baleronu, drobiu“.

Obejrzyj film pt. "Wędzenie a obróbka termiczna"

Więcej na temat wędzenia i obróbki termicznej powiedziałem w poniższym filmie. Obróbka termiczna jest bardzo ważnym procesem w wyrobie wędlin. To ona najczęściej zamyka cały proces wytwarzania wyrobów wędliniarskich. Dlatego po święć chwilę czasu i obejrzyj mój film. Zapraszam do obejrzenia.

Pytania?

Jeśli masz pytanie dotyczące powyższego wpisu – śmiało pisz w komentarzach 🙂

Adam Pulkowski - ekspert fimple

Adam Pulkowski

Ekspert, Fimple.tv

Oceny wpisu
4.6/5

3 Komentarze

 1. Łukasz

  Cześć znajdę gdzieś jakiś film krok po kroku jak przygotować wędzarnie do wedzenia. Jak wygrzewaniu czy ma być otwarte palenisko kiedy otwarta komorą itd.

  1. Adam Pulkowski

   Cześć. W każdym z filmów na fimple.tv, który dotyczy wyrobu wędzonego (niemal wszystkie kiełbasy, wędzonki itd.) jest poruszany temat przygotowania wędzarni przed wędzeniem oraz odpowiednie postępowanie podczas wędzenia. Filmy można oglądać tutaj: https://fimple.tv/kategoria/wedliniarstwo/?ref=poswojemu

   Pozdrawiam, Adam Pulkowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *