Wędzenie a obróbka termiczna wieprzowiny. Kiedy wyroby są surowe, a kiedy niedowędzone?

Obróbka termiczna wieprzowiny, czyli parzenie w wodzie lub podpiekanie w wędzarni często zamyka daną recepturę. To ona sprawia, że szynka, czy boczek przestaje być surowy wewnątrz. Jak przeprowadzić prawidłowo obróbkę termiczną mięsa wieprzowego omawiam w tym krótki wpisie oraz filmie wideo. Zapraszam – Adam Pulkowski.

Obróbka termiczna wieprzowiny - czym jest?

Często słyszę, że wędzonki są niedowędzone, ponieważ są surowe wewnątrz. Czy rzeczywiście można o nich powiedzieć, że są niedowędzone? W tym miejscu warto przypomnieć sobie, jakim procesom poddajemy mięso w trakcie wyrobu wędzonek. 
1. Peklowanie
2. Ociekanie
3. Osuszanie
4. Wędzenie
5. Obróbka termiczna
Na końcu widzimy proces obróbki termicznej. To ona sprawia, że wędzonka przestaje być surowa w środku. Jak przeprowadzić prawidłowo proces obróbki termicznej pisałem we wpisie pt. “
Parzenie wędzonek, czyli szynki, boczku, schabu, baleronu, drobiu, do którego przeczytania gorąco zachęcam. 

Jeśli chcesz poznać dokładne temperatury parzenia wędlin z podziałem na konkretne elementy mięsa, to zapraszam Cię do mojego artykułu pt. “Parzenie wędzonek, czyli szynki, boczku, schabu, baleronu, drobiu“.

Obejrzyj film pt. "Wędzenie a obróbka termiczna"

Więcej na temat wędzenia i obróbki termicznej powiedziałem w poniższym filmie. Obróbka termiczna jest bardzo ważnym procesem w wyrobie wędlin. To ona najczęściej zamyka cały proces wytwarzania wyrobów wędliniarskich. Dlatego po święć chwilę czasu i obejrzyj mój film. Zapraszam do obejrzenia.

Pytania?

Jeśli masz pytanie dotyczące powyższego wpisu – śmiało pisz w komentarzach 🙂

Adam Pulkowski - ekspert fimple

Adam Pulkowski

Ekspert, Fimple.tv

Oceny wpisu
4.6/5

Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *