Wędzenie kiełbasy – temperatura oraz czas

Nie da się jednoznacznie określić, jak długo wędzić kiełbasę. Jest to bardzo ważny temat, dlatego spróbuję Ci to wytłumaczyć w poniższym wpisie. Zapraszam – Adam Pulkowski.

Jak długo wędzić kiełbasę?

Tak jak mówiłem, nie da się jednoznacznie określić czasu wędzenia kiełbasy. Dlaczego? Nie wiem, ile dokładnie masz w wędzarni wyrobów. A im mniej wyrobów masz w wędzarni, tym szybciej się one uwędzą, dym skupia się też na konkretnej ilości, dlatego ważne jest również to, jaki efekt chcesz uzyskać. Traktuj czasami wędzenie jak przyprawianie. Kiełbasa nie musi być przewędzona, zwłaszcza kiełbasy parzone, jak np. kiełbasa śląska czy kiełbasa podwawelska. 

Niektóre wyroby po prostu nie powinny być zbyt długo trzymane w wędzarni, ale szczegółowo omawiam ten temat podczas naszych warsztatów wędliniarskich, które mam przyjemność prowadzić i na które serdecznie się zapraszam.

Czy temperatura ma wpływ na czas wędzenia?

Temperatura ma bardzo duży wpływ na czas wędzenia. Pokażę Ci to na prostym przykładzie. Jeśli wędzisz kiełbasę śląską w wędzarni w temperaturze 50°C, to taka kiełbasa będzie gotowa po godzinie do półtorej, ale jeśli uwędzisz ją w temperaturze 60°C, wystarczy Ci już tylko np. 45 minut. Dlatego też nie można określić, jak długo taką kiełbasę wędzić. 

Czas wędzenia zależy od wszystkiego – temperatury wewnątrz wyrobu, czy masz wędzarnię elektryczną, czy tradycyjną, temperatury otoczenia, a nawet wilgotności w wędzarni, dlatego nie jestem w stanie podać Ci konkretnej ilości czasu, potrzebnego do uwędzenia kiełbasy.

Zachęcam Cię do przeczytania mojego artykułu pt. “Obróbka termiczna na czas – wady i zalety“. Omawiam w nim szczegółowo na czym polega obróbka termiczna i co ona daje. Zapraszam Adam Pulkowski.

Wędzenie kiełbasy - czy warto zapisywać dokładne parametry wędzenia?

Możesz zapisywać swój czas wędzenia, jeśli zapiszesz też dokładną temperaturę w wędzarni i jej wilgotność, temperaturę otoczenia, ilość wyrobów, o jakiej temperaturze wsadzasz swoją kiełbasę do wędzarni, a nawet jaki dym jest gęsty. Bez zapisywania skrupulatnie wszystkich parametrów, nie ma to najmniejszego sensu.

Wędzenie kiełbasy - temperatura oraz czas.

Razem z Fimple nagraliśmy film, dotyczący temperatury i czasu wędzenia kiełbasy. Gorąco Cię zachęcam do jego obejrzenia. Gwarantuje Ci, że dowiesz się z niego wielu ciekawostek na ten temat.

Wędzenie kiełbasy - temperatura oraz czas. - podsumowanie

Nie da się konkretnie określić czasu wędzenia kiełbasy, gdyż wszystko tak naprawdę zależy od parametrów wędzenia. Musisz też pamiętać, że im więcej wyrobów będzie w wędzarni, tym dłużej będą się one wędziły.

Pytania?

Jeśli masz pytanie dotyczące powyższego wpisu – śmiało pisz w komentarzach 🙂

Adam Pulkowski - ekspert fimple

Adam Pulkowski

Ekspert, Fimple.tv

Oceny wpisu
4.6/5

Komentarz

  1. Michał

    Sz.P. Ale podstawowe parametry można podać jako podstawy, nie róbmy z wędzenia magisterki bo ludzie będą zniechęceni. Eksperymentujemy, wędzenie to sztuka dla koneserów i smakoszy czyli dla chętnych uczniów, nie dla leniuchów. Próba nie sztrzelba, nakład mały a przyjemność – kto spróbował wie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *