Wyroby wędliniarskie z mrożonego mięsa – czy można je robić?

Taki temat pojawił się ostatnio w komentarzach na naszym blogu Fimple i myślę, że warto poruszyć go również tutaj. A więc czy można robić wyroby z mrożonego mięsa? Tego dowiesz się właśnie w tym wpisie. Zapraszam – Adam Pulkowski.

Czy można robić wyroby wędliniarskie z mrożonego mięsa?

Oczywiście, jak najbardziej można. Z mrożonego mięsa możesz zrobić zarówno kiełbasę, jak i jakiekolwiek wędzonki, ale są pewne zasady, których warto przestrzegać. 

Po pierwsze, mięso, które wrzucasz do zamrażarki musi być dobrze i starannie zabezpieczone przed zamrożeniem. Mięso, które będzie źle schowane może zostać wysuszone, a nawet poparzone od mrozu. Możesz zawinąć je porządnie w jeden worek, dla bezpieczeństwa możesz zawinąć nawet w dwa. 

Po drugie, jeśli zdecydujesz się na robienie wyrobów, wyciągnij je dużo wcześniej z zamrażarki, a później schowaj do lodówki, aby mogło się spokojnie rozmrozić. To najbezpieczniejszy sposób. 

W tym miejscu zapraszam Cię na prowadzone przeze mnie warsztaty wędliniarskie, gdzie wyjawiam mnóstwo tajemnic wędliniarskich, o których wcześniej jeszcze nie słyszałeś.

Czy to prawda, że nie można mrozić dwa razy tego samego mięsa?

Tutaj mówi się o jednej podstawowej zasadzie. Możesz, ale pod warunkiem, że nie są to wyroby surowe. Wyroby wykonywane z rozmrożonego surowca, które podczas wytwarzania przeszły obróbkę termiczną (podpiekanie lub parzenie), możesz spokojnie zamrozić ponownie. Jeśli obróbki termicznej nie było, nie chowaj ich do zamrażarki – to dla Twojego bezpieczeństwa i zdrowia.

Wyroby bez obróbki termicznej - co z nimi?

Wyroby z mięsa mrożonego możesz wrzucić do zamrażarki tylko wtedy, gdy przeszły obróbkę termiczną. Zachęcam Cię jednak do wytwarzania wyrobów surowych, takich jak kiełbasa polska, polędwica lubuska czy polędwica łososiowa, z mięsa świeżego, zdecydowanie lepiej smakują i spokojnie możesz je wsadzić do zamrażarki. Natomiast jeśli robisz je z mięsa mrożonego, nie wolno Ci ich zamrozić, przez to, że nie przeszły obróbki termicznej.
Zachęcam Cię do przeczytania mojego artykułu pt. “Obróbka termiczna na czas – wady i zalety“. Omawiam w nim szczegółowo czym jest obróbka termiczna i co ona daje. Zapraszam Adam Pulkowski.

Wyroby wędliniarskie z mrożonego mięsa - czy można?

Zachęcam Cię do obejrzenia filmu, w którym dokładnie omawiam proces wytwarzania wyrobów wędliniarskich z mrożonego mięsa. Sprawdź to!

“Czy mogę robić wyroby z mrożonego mięsa?” - podsumowanie

Wyroby wędliniarskie możesz wytworzyć z mrożonego mięsa, ale mięso musi być porządnie zabezpieczone przed mrozem w zamrażarce oraz wcześniej wyciągnięte, aby się rozmroziło. Po ich zrobieniu do zamrażarki możesz schować tylko te, które przeszły obróbkę termiczną np. podpiekanie czy parzenie. Nie możesz zamrozić wyrobów z mrożonego mięsa, które są surowe, chyba że są zrobione z mięsa świeżego – wtedy na spokojnie możesz je dać do zamrażarki.

Pytania?

Jeśli masz pytanie dotyczące powyższego wpisu – śmiało pisz w komentarzach 🙂

Adam Pulkowski - ekspert fimple

Adam Pulkowski

Ekspert, Fimple.tv

Oceny wpisu
4.6/5

15 Komentarzy

 1. Kasia

  Dzień dobry miałam mrożoną kiełbasę śląską z niej zrobiłam bigos czy mogę terasz ten bigos zamrozić ?

  1. Adam Pulkowski

   Dzień dobry. Tak, ponowna obróbka termiczna w postaci gotowania zeruje historię dotyczącą mrożenia i wyrób można zamrozić ponownie. Pozdrawiam, Adam.

 2. Iza

  witam czy można mrozić kosci wędzone jeśli tak i jak dlugo moga byc zamrozone?

  1. Adam Pulkowski

   Cześć Iza. Można mrozić kości wędzone – zachęcam do pakowania próżniowego wszystkiego, co masz zamiar mrozić. Z powodzeniem możesz przechowywać zamrożone kości nawet 12 miesięcy, o ile temperatura w zamrażarce to ok. -22 stopnie C. Pozdrawiam, Adam.

 3. Beata

  witam uwędzona polędwicę zamrozilam moje pytanie czy mogę takie mięso odmrożone jeszcze raz uwedzic bo okazało się pół surowa

  1. Adam Pulkowski

   Cześć. Czy polędwica ma za słaby kolor, za mało pachnie lub za mało smakuje dymem? Wędzenie ma za zadanie dać polędwicy kolor, smak i zapach. Jeśli jest pół surowa, to znaczy, że została przeprowadzona niepoprawnie obróbka termiczna. Zachęcam do zrobienia małego kroku w tył, aby później móc zrobić wiele dużych kroków w przód, a pomoże w tym kurs wideo: https://fimple.tv/kurs/poledwica-sopocka-ze-schabu/

   1. Beata

    czyli po rozmrożeniu nie mogę jej ponownie uwedzic ? a co z takim mięsem mogę usmażyc lub dać chociaż do piekarnika da radę uratować ? jest surowa w środku i nie mówię o sopockiej a zwykłej poledwiczce

    1. Adam Pulkowski

     Ponowne wędzenie spowoduje, że polędwiczka będzie miała więcej dymu, a nie, że nie będzie surowa. Żeby nie była surowa, musi być poprawnie obrobiona termicznie. Możesz ją albo sparzyć albo podpiec, np. we wspomnianym piekarniku. Polędwiczka nie będzie surowa, gdy wewnątrz osiągnie temperaturę 60 stopni C. Skoro mowa o polędwiczce, to polecam ten kurs: https://fimple.tv/kurs/poledwiczki-wedzone-wieprzowe-podpiekane/ – to materiały stworzona z myślą o takich dylematach, a w zasadzie, aby w ogóle takie dylematy nie powstawały. Warto zdobywać wiedzę, zwłaszcza w takiej dziedzinie życia. Pozdrawiam

 4. DANIEL

  Witam czy mogę zamrożone mięso włożyć bezpośrednio do solanki

  1. Adam Pulkowski

   Cześć. Nie, nie możesz. Najpierw należy je rozmrozić. Pozdrawiam.

  2. Janek

   Dziękuję

 5. Artur

  Dzień dobry, czy mięso z szynki, która będzie wędzona w późniejszym czasie należy zamrozić w całości (5 kg), czy mogę zamrażać w kawałkach, które będą później wędzone (0,8-1kg).

  1. Adam Pulkowski

   Dzień dobry. Lepiej jest podzielić na mniejsze kawałki, aby równomiernie się rozmrażały.

 6. Ela

  witam czy wędliny swojkie jak krakowska w wąskim flaku parówka swojska i polska czy mogę po wyjęciu z zagrał ka zawojować w słoiku.

  1. Adam Pulkowski

   Cześć Ela. Można pasteryzować gotowe kiełbasy, ale żeby miało to sens, powinny być zalane jakąś cieszą lub tłuszczem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *