Wyroby wędliniarskie z mrożonego mięsa – czy można je robić?

Taki temat pojawił się ostatnio w komentarzach na naszym blogu Fimple i myślę, że warto poruszyć go również tutaj. A więc czy można robić wyroby z mrożonego mięsa? Tego dowiesz się właśnie w tym wpisie. Zapraszam – Adam Pulkowski.

Czy można robić wyroby wędliniarskie z mrożonego mięsa?

Oczywiście, jak najbardziej można. Z mrożonego mięsa możesz zrobić zarówno kiełbasę, jak i jakiekolwiek wędzonki, ale są pewne zasady, których warto przestrzegać. 

Po pierwsze, mięso, które wrzucasz do zamrażarki musi być dobrze i starannie zabezpieczone przed zamrożeniem. Mięso, które będzie źle schowane może zostać wysuszone, a nawet poparzone od mrozu. Możesz zawinąć je porządnie w jeden worek, dla bezpieczeństwa możesz zawinąć nawet w dwa. 

Po drugie, jeśli zdecydujesz się na robienie wyrobów, wyciągnij je dużo wcześniej z zamrażarki, a później schowaj do lodówki, aby mogło się spokojnie rozmrozić. To najbezpieczniejszy sposób. 

W tym miejscu zapraszam Cię na prowadzone przeze mnie warsztaty wędliniarskie, gdzie wyjawiam mnóstwo tajemnic wędliniarskich, o których wcześniej jeszcze nie słyszałeś.

Czy to prawda, że nie można mrozić dwa razy tego samego mięsa?

Tutaj mówi się o jednej podstawowej zasadzie. Możesz, ale pod warunkiem, że nie są to wyroby surowe. Wyroby wykonywane z rozmrożonego surowca, które podczas wytwarzania przeszły obróbkę termiczną (podpiekanie lub parzenie), możesz spokojnie zamrozić ponownie. Jeśli obróbki termicznej nie było, nie chowaj ich do zamrażarki – to dla Twojego bezpieczeństwa i zdrowia.

Wyroby bez obróbki termicznej - co z nimi?

Wyroby z mięsa mrożonego możesz wrzucić do zamrażarki tylko wtedy, gdy przeszły obróbkę termiczną. Zachęcam Cię jednak do wytwarzania wyrobów surowych, takich jak kiełbasa polska, polędwica lubuska czy polędwica łososiowa, z mięsa świeżego, zdecydowanie lepiej smakują i spokojnie możesz je wsadzić do zamrażarki. Natomiast jeśli robisz je z mięsa mrożonego, nie wolno Ci ich zamrozić, przez to, że nie przeszły obróbki termicznej.
Zachęcam Cię do przeczytania mojego artykułu pt. “Obróbka termiczna na czas – wady i zalety“. Omawiam w nim szczegółowo czym jest obróbka termiczna i co ona daje. Zapraszam Adam Pulkowski.

Wyroby wędliniarskie z mrożonego mięsa - czy można?

Zachęcam Cię do obejrzenia filmu, w którym dokładnie omawiam proces wytwarzania wyrobów wędliniarskich z mrożonego mięsa. Sprawdź to!

“Czy mogę robić wyroby z mrożonego mięsa?” - podsumowanie

Wyroby wędliniarskie możesz wytworzyć z mrożonego mięsa, ale mięso musi być porządnie zabezpieczone przed mrozem w zamrażarce oraz wcześniej wyciągnięte, aby się rozmroziło. Po ich zrobieniu do zamrażarki możesz schować tylko te, które przeszły obróbkę termiczną np. podpiekanie czy parzenie. Nie możesz zamrozić wyrobów z mrożonego mięsa, które są surowe, chyba że są zrobione z mięsa świeżego – wtedy na spokojnie możesz je dać do zamrażarki.

Pytania?

Jeśli masz pytanie dotyczące powyższego wpisu – śmiało pisz w komentarzach 🙂

Adam Pulkowski - ekspert fimple

Adam Pulkowski

Ekspert, Fimple.tv

Oceny wpisu
4.6/5

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *