Nalewka z truskawek

Nalewka z truskawek to jedna z najsmaczniejszy nalewek, jaką wykonuję z owoców sezonowych. Robię ją na spirytusie, a mimo to jest bardzo delikatna. Do mojego przepisu dodaję także jeden składnik, który wyróżnia smak mojej nalewki truskawkowej na spirytusie, ale więcej o nim dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszam – Adam Pulkowski.

Nalewka z truskawek

Od dziada pradziada próbujemy zatrzymać przy sobie na dłużej ulubiony smak, czy zapach. Korzystamy przy tym z przeróżnych metod, w zależności od tego, jaki ma być cel uchwycenia smaku lub zapachu. W przypadku żywności, często zatrzymujemy smaki owoców poprzez konserwację w słoiku, czy butelce. To dzięki dżemom i sokom możemy zimą delektować się aromatem wiśni, brzoskwiń, czy truskawek. Co do truskawek – czy wiesz, że jest to ulubiony smak owocowy Polaków? Skąd to się bierze?

Nalewka truskawkowa na spirytusie - czego potrzebujesz do jej wykonania?

Jedną z bardzo efektywnych metod zamykania naszego ulubionego smaku i zapachu truskawkowego “na później” jest wytworzenie nalewki. Dlaczego? Alkohol dodatkowo podbija smak, wzmacnia go. Jeśli coś jest truskawkowe, to z dodatkiem alkoholu będzie to zawsze jeszcze bardziej truskawkowe. Sama nalewka truskawkowa jest więc kwintesencją smaku truskawkowego i warto choć raz pokusić się o zrobienie tego niebagatelnego trunku. Zwłaszcza, że nie jest to trudne, a efekty potrafią przerosnąć oczekiwania.

Do wykonania nalewki truskawkowej na spirytusie potrzebujesz bardzo dojrzałych truskawek (wręcz przejrzałych), cukru, wody i spirytusu. Do tego niezbędny jest spory słoik i coś do jego przykrycia. Truskawkówka nie jest pracochłonna, choć wymaga nieco cierpliwości, jeśli chcesz zakosztować pełni smaku, jaki możesz uzyskać robiąc nalewkę z truskawek w domu.

Nalewka truskawkowa na spirytusie - przepis

Wykonać truskawkówkę można na wiele sposobów. Podawany przeze mnie przepis na nalewkę z truskawek jest najmniej pracochłonny. Nie potrzebujesz skomplikowanych sprzętów kuchennych i różnych, specjalistycznych akcesoriów. Raczej poradzisz sobie z tym, co masz pod ręką w zwykłej, domowej kuchni. Dokładny spis potrzebnych przedmiotów oraz składników wraz z ich ilościami znajdziesz poniżej.

Składniki

 1. 1 kg bardzo dojrzałych truskawek
 2. 250 gramów białego cukru
 3. 500 ml spirytusu 95%
 4. 200 ml wody
 5. 500 ml wódki 40% (opcjonalnie)
 6. 20 ml soku z limonki (opcjonalnie)

Sprzęt

 1. Słoik o poj. ok. 3 litrów
 2. Waga do odważania składników
 3. Dzbanek/karafka do mieszania spirytusu z wodą
 4. Słoik lub butelka o poj. ok. 1,5 litra do klarowania nalewki
 5. Lejek

Nalewka z truskawek - tajemniczy składnik

Istnieje pewien sposób, aby smak nalewki truskawkowej jeszcze bardziej podkręcić. Sposób na to, aby aromat był intrygujący i pobudzający naszą wyobraźnię. Tajemniczy składnik delikatnie łamie czysty smak truskawki, jednak go nie dominuje i nie sprawia, że truskawki jest mniej – wręcz przeciwnie, dzięki pewnemu dopełnieniu, które ów składnik ze sobą niesie.

Obejrzyj poniższy film, w którym pokazuję krok po kroku, jak taką nalewkę zrobić. Znajdziesz tam dokładne gramatury składników, zobaczy jakich naczyń używam do zrobienia nalewki, ile czasu wymaga każdy z etapów jej przygotowania oraz efekt finalny w postaci degustacji.
Co z tajemniczym składnikiem? Wspomnę o nim w filmie i pokażę, w jaki sposób się z nim obchodzić, aby efekt jego dodania był w pełni satysfakcjonujący.

Odtwórz wideo

Nalewka truskawkowa na spirytusie - sposób wykonania

Truskawki opłucz i obierz z szypułek. Pamiętaj, aby nigdy nie robić tego odwrotnie, a więc, aby nie płukać truskawek po szypułkowaniu – stracą wiele cennego soku. Wrzuć truskawki do słoika i zasyp cukrem. Słoik zakręć i wymieszaj jego zawartość – właśnie dlatego warto mieć dużo większy słoik. Tak wymieszane truskawki z cukrem pozostaw ciepłym miejscu (nasłoneczniony parapet będzie idealny) na 60-120 minut.

2 godziny później - łącznie soku ze spirytusem

Przez ten czas, w słoiku powinien pojawić się sok. Jeśli tak jest, możesz działać dalej. 

Zmieszaj spirytus z wodą. Odczekaj kilka sekund i możesz zalać roztworem to, co powstało z połączenia truskawek z cukrem. Zamieszaj zawartością słoika i szczelnie go zamknij. Taką mieszaninę spirytusu, wody, cukru i truskawek pozostaw na 30 dni w temperaturze pokojowej. Nie musi to już być nasłoneczniony parapet, a nawet lepiej, gdyby słoik miał stałą temperaturę i nie był podgrzewany chwilowo przez okresowo pojawiające się słońce.

30 dni później - zlanie powstałej nalewki truskawkowej

Zlej powstały płyn (nalewkę), oddzielając go od owoców. Teraz jest czas na dodanie tajemniczego składnika, który mocno podbija smak nalewki i sprawia, że smakuje ona inaczej, niż zwykła, pospolita truskawkówka. Mowa o soku z limonki, której na uzyskaną ilość płynu należy dodać jedynie 20 gramów (ml). Tak przygotowaną nalewkę zostawiamy na 1-3 tygodnie do sklarowania. Temperatura klarowania nie jest bardzo istotna. Zawsze jednak w tym momencie przenoszę nalewkę do miejsca chłodniejszego, które ma 12-16 stopni Celsjusza. 

1-3 tygodnie później - klarowanie nalewki

Sklarowaną nalewkę należy zlać znad osadu do nowego naczynia. Czynność klarowania możesz powtórzyć, aby mieć pewność uzyskania krystalicznie czystego trunku. Gdy klarowanie się zakończy, możesz rozlać powstałą nalewkę do mniejszych butelek i odłożyć do dojrzewania. Czas leżakowania to minimum 3 miesiące, choć zachęcam Cię, aby choć część nalewki zostawić na 12 miesięcy. Po tym czasie uzyskasz pełnię smaku i aromat, którego możesz się nie spodziewać, a Twoja nalewka zaskoczy nie tylko Ciebie, ale i każdego, kogo nią poczęstujesz. 

Co z owocami z nalewki? Czy trzeba je wyrzucić?

Odcedzone z nalewki owoce możesz użyć przede wszystkim do różnego rodzaju słodkich wypieków, choć z przeznaczeniem tylko dla dorosłych, bowiem zawierają w sobie dużą ilość mocnego alkoholu. Owoce możesz też zalać wódką, aby wyciągnąć z nich resztę smaku i za około 30 dni ponownie oddzielić płyn od owoców, sklarować i zmieszać go z klarującą już nalewką.

Zachęcam Cię do zmierzenia się z tym przepisem na nalewkę truskawkową. Jest to o tyle ciekawy wyrób, że możesz robić go raz na kilka lat w większej ilości, a później tylko delektować się i podziwiać zmiany w smaku trunku, jakie zachodzą przez upływający czas.

Nalewka z truskawek jako prezent?

Domowa nalewka truskawkowa to doskonały pomysł na prezent. Wystarczy rozlać ją do bardzo małych, nowych, ozdobnych butelek o pojemności ok. 200 ml i zamknąć nową zakrętką. Tak przygotowana, przewiązana na szyjce wstążką z kokardą zachwyci każdego jubilata, czy solenizanta.

Pytania?

Jeśli masz pytanie dotyczące powyższego wpisu – śmiało pisz w komentarzach 🙂

Adam Pulkowski - ekspert fimple

Adam Pulkowski

Ekspert, Fimple.tv

Oceny wpisu
4.6/5

3 Komentarze

 1. Estera

  a czy robię na wodce to nalezy dodac tez wody?

  1. Adam Pulkowski

   Nie, wówczas wodę należy pominąć. Niestety nalewka na wódce nie wyjdzie dobrze ze względy na zbyt małą moc alkoholu. Zdecydowanie lepszym sposobem jest wytwarzanie nalewek na spirytusie, aby uzyskać moc rzędu 60% po zmieszaniu spirytusu z wodą.

 2. Żaneta

  Przepis bardzo prosty 🙂 truskawki wczoraj zalane 😉 teraz pozostało tylko czekać 🙂 już nie mogę się doczekać ! Dziękuję za film i tajny składnik ☺️

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *