Wywar na zupę – czy można zrobić go z wody po parzeniu wędzonek?

Wywar na zupę z wody po parzeniu wędzonek jest bardzo aromatyczny i nadaje się do wielu zup. Jednak, aby taki wywar można było wykorzystać, należy wcześniej dobrze przygotować wędliny do wędzenia. O czym mówię? Zapraszam do krótkiego wpisu – Adam Pulkowski

Wywar z na zupę po parzeniu wędzonek - nie zawsze ma to sens!

Wodę po parzeniu wędzonek można oczywiście wykorzystać jako wywar na zupę. Jednak nie zawsze ta woda jest taka, jaka powinna być. Mam tu na myśli kolor tej wody. Dlaczego kolor? Ponieważ on mówi nam, czy wędzonki zostały poprawnie przygotowane do wędzenia i tym samym, czy gotowe wyroby są rzeczywiście smaczne i zdrowe. 

Wywar na zupę - kolor wywaru mówi więcej, niż myślisz

Jeśli kolor wody po parzeniu jest ciemny lub mocno ciemny, to znaczy, że wędliny zostały źle przygotowane do wędzenia i sam proces wędzenia nie przebiegał zgodnie z zasadami. Mięso zostało źle osuszone i bardzo dużo substancji smolistych z dymu osiadło na wędzonkach, a podczas parzenia część z nich została w wodzie. Takiego wywaru na zupę nie chcemy! Zachęcam do obejrzenia poniższego filmu, aby dowiedzieć się kiedy woda po parzeniu wędzonek nadaje się na wywar do zupy. 

Jeśli chcesz zrozumieć proces ociekania i osuszania, to zapraszam do mojego krótkiego wpisu pt. “Ociekanie i osuszanie wędlin przed wędzeniem“.

Wywar na zupę - więc w poniższym filmie

Zachęcam do obejrzenia poniższego filmu, aby dowiedzieć się kiedy woda po parzeniu wędzonek nadaje się na wywar do zupy. 

Pytania?

Jeśli masz pytanie dotyczące powyższego wpisu – śmiało pisz w komentarzach 🙂

Adam Pulkowski - ekspert fimple

Adam Pulkowski

Ekspert, Fimple.tv

Oceny wpisu
4.6/5

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *