Dlaczego kiełbasa po parzeniu jest sucha?

Jak parzyć kiełbasę i jak ją zrobić, aby nie była sucha? To dwa tematy, które się ze sobą w pewien sposób łączą. Chodzi tutaj o kiełbasę cienką taką jak śląska czy podwawelska, a nie np. krakowska, którą specjalnie podsuszamy. Jak uniknąć przesuszenia kiełbasy, tak aby nie była ona w środku wiórowata? Zachęcam do przeczytania poniższego wpisu – Adam Pulkowski.

Co zrobić, żeby kiełbasa po parzeniu nie była sucha i wiórowata?

Ktoś powie: “To pewnie przez to, że Twój farsz jest za suchy”. Nieprawda, skład surowcowy kiełbasy tutaj nie ma nic do jej suchości i wiórowatości. Najważniejszą rzeczą jest poprawna obróbka termiczna, bez niej Twoja kiełbasa będzie sucha jak wiór, a tego przecież nie chcesz. Przez niedopilnowanie obróbki termicznej kiełbasa w środku może być albo surowa, albo przesuszona. Kiełbasę parzymy, w żadnym wypadku nie gotujemy. Gotowanie kiełbasy jest zdecydowanie zabronione! 

Problem poprawnego parzenia, dokładniej omawiam i tłumaczę podczas moich warsztatów wędliniarskich, na które gorąco Cię zapraszam. Będziesz mieć możliwość doskonalenia swoich umiejętności pod moim okiem.

Dlaczego moja kiełbasa po parzeniu jest za miękka w środku?

Dlaczego? Już Ci tłumaczę. Kiełbasa, która jest za miękka w środku, powiedziałbym, że nawet taka wodnista, była za krótko parzona. Najlepszym wyjściem, w tej sytuacji jest termometr, a dokładnie dwa termometry. Jeden włożysz do wody, tak aby sprawdzać, czy ma już te 75-80°C, natomiast drugi umieścisz w geometrycznym środku kiełbasy i będziesz kontrolował jej temperaturę, aż osiągnie 68 stopni (jeśli chodzi o kiełbasy wieprzowe). Wtedy będziesz mieć pewność, że Twoja kiełbasa nie będzie ani sucha, ani surowa. Dlatego zachęcam Cię do używania termometru, zdecydowanie ułatwi Ci robotę.
Zachęcam Cię do przeczytania mojego artykułu pt. “Parzenie kiełbasy“. Omawiam w nim szczegółowo na czym polega parzenie i jak przeprowadzić je prawidłowo. Zapraszam Adam Pulkowski.

Sucha kiełbasa po parzeniu - ważna jest temperatura

To wszystko zależy właśnie od temperatury, która albo będzie Ci sprzyjała i nie będzie Ci robiła niemiłych niespodzianek, albo sprawi, że Twoja kiełbasa będzie niesmaczna i nieprzyjemna. Oczywiście bardzo dużo zależy też od Ciebie, gdyż to Ty musisz tę temperaturę kontrolować. Nie jest to zbyt skomplikowane, dlatego przestrzegaj tych zasad i skup się na tym, żeby za każdym razem Twoja kiełbasa była idealna, a uwierz mi, jest to możliwe.

Jak parzyć kiełbasę, aby nie była sucha?

Razem z Fimple nagraliśmy film, z którego dowiesz się dokładnie, na czym polega fenomen parzenia kiełbasy. Znajdziesz tam również wiele innych ciekawostek, dlatego koniecznie sprawdź, aby poszerzyć swoją wiedzę.

Dlaczego moja kiełbasa po parzeniu jest sucha? - podsumowanie

Parzenie to proces obróbki termicznej w wodzie o temperaturze np. 75 lub 80°C. Kiełbasę należy parzyć, nie gotować, w innym przypadku będzie sucha, wiórowata i niesmaczna. Musisz zwracać uwagę na jedną podstawową rzecz – temperaturę. Potrzebujesz do tego dwóch termometrów – jeden w wodzie, aby kontrolować jej temperaturę i drugi włożony w środek kiełbasy, aby pilnować temperaturę wewnątrz wyrobu. W przypadku obróbek termicznych, zazwyczaj chodzi o temperaturę, dlatego dbaj o nią.

Pytania?

Jeśli masz pytanie dotyczące powyższego wpisu – śmiało pisz w komentarzach 🙂

Adam Pulkowski - ekspert fimple

Adam Pulkowski

Ekspert, Fimple.tv

Oceny wpisu
4.6/5

3 Komentarze

 1. Jacek

  Dziękuję bardzo za temat wiórowata kiełbasa
  Błąd za błędem robiłem
  W szynkowarze jest OK
  Błędy były parzenie w garnku i przy robieniu farszu
  DZIĘKUJĘ

 2. Daniel

  Witam jestem nowicjuszem właśnie zrobiłem kiełbasę wedzona parzona trzymałem się temperatury ale niestety moja kielbasa wyszła sucha rozpada się i do tego jelito zrobiło się twarde poproszę o radę P.Sfantastyczny prowadzi Pan program pozdrawiam i wesolych Świąt

  1. Adam Pulkowski

   Dzień dobry. Według jakiej receptury robił Pan kiełbasę?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *