Jak zrobić makaron domowy?

Nie ma co ukrywać. W sklepach naturalnego makaronu nie kupisz. W tym wpisie pokażę Ci jak zrobić makaron z mąki pszennej i żytniej, ale co ważniejsze – będzie on z jajami 🙂 i nie z proszku, tylko takimi prawdziwymi. Na prawdziwej mące (z młyna). Powiem Ci też, gdzie kupuję swoją mąkę – więc zaczynajmy.

Jak zrobić makaron pszenno – żytni?

Nie ma co ukrywać. W sklepach naturalnego makaronu nie kupisz. W tym wpisie pokażę Ci jak zrobić makaron z mąki pszennej i żytniej, ale co ważniejsze – będzie on z jajami 🙂 i nie z proszku, tylko takimi prawdziwymi. Na prawdziwej mące (z młyna). Powiem Ci też, gdzie kupuję swoją mąkę – więc zaczynajmy.

Domowy makaron – składniki

Z poniższych proporcji uzyskasz makaron na co najmniej dwa obiady. Używam go głównie do rosołu. Nadaje się on jednak do różnych dań. Wszystko zależy od tego, jak go potniesz.

– 150 g mąki pszennej typ 500
– 100 g mąki żytniej typ 720
– 9 g soli (ja używam himalajskiej)
– 2 całe jaja i 2 żółtka
Jak zrobić swój domowy chleb? Jeśli interesujesz się tradycyjnymi recepturami piekarskimi to zerknij na ten “Chleb dawniej i dziś“.

Makaron domowy – wykonanie

Dwa całe jajka i 2 żółtka wbij do miski lub jak w moim przypadku – do robota kuchennego. Następnie przesiej mąkę i dodaj do jaj. Wsyp odważoną sól i zacznij wyrabiać. Dobrze wyrobione ciasto powinno wracać do swojej pozycji, gdy wciśniesz je palcem. Po dokładnym wyrobieniu odstaw ciasto na około 15 minut. Musi ono odpocząć. Możesz je przykryć folią spożywczą, aby nie przeschło na wierzchu.

Po 15 min. podziel ciasto na pół i rozwałkowuj jedną porcję na jak największy/najcieńszy placek. Pamiętaj, aby podczas wałkowania nie sypać dużo mąki. W cieście jest już odpowiednia jej ilość i każda następna będzie utwardzać ciasto. Po wyrobieniu do zadowalającej Cię grubości, zostaw tak rozwałkowane ciasto na 30 min. Musi ono przeschnąć, aby łatwiej się kroiło (w tym czasie możesz rozwałkować drugą część).

Po 30 min. zabierz się za składanie rozwałkowanego ciasta. W tym celu posyp jedną połowę dużą ilością mąki (przyjmijmy że zaczynasz od Twojej strony). Nie posypaną połowę zagnij na tę posypaną. Ponownie posyp połowę ciasta (tym razem tę drugą – znajdującą się dalej od Ciebie) i nieposypane zagnij na posypane. I tak do momentu, aż zrobi Ci się gruby wałek z ciasta.

Tak złożone ciasto nie sklei się podczas krojenia. Musisz teraz pokroić ciasto. To, na jakie grube kawałki ma być pokrojone, zależy tylko od Ciebie. Tak samo postępuj z drugim kawałkiem.

Makaron domowy – przechowywanie

Pokrojone ciasto w makaron możesz od razu ugotować (przed gotowaniem należy pozbyć się mąki z makaronu – użyj do tego sitka). Jeśli nie chcesz gotować całości, pozostałą część posyp większą ilością mąki i rozsyp na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. W ciepłym miejscu i mieszając kilka razy dziennie przeschnie i będzie gotowy do przesypania np. do woreczka.

Makaron domowy – mąka i narzędzia

Ja wyrabiam makaron jak i inne ciasta w mikserze Kenwood Chef XL. Bardzo wygodne urządzenie do robienia różnego rodzaju ciast. Mąkę zamawiam z Młyna Skokowa. Bardzo dobra mąka. Mają różne rodzaje i wysyłają w przeróżnych ilościach + dla nich 🙂 Jak masz jakieś pytania, śmiało pisz w komentarzach.

Pytania?

Jeśli masz pytanie dotyczące powyższego wpisu – śmiało pisz w komentarzach 🙂

fimple.tv

Mariusz Puk

Fimple.tv

Oceny wpisu
4.6/5

2 Komentarze

  1. Dominika

    Dzięki za wszystkie wskazówki 😉

  2. Sara

    Jak czytam Wasze wpisy od razu robię się głodna 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jak zrobić makaron? Przepis na domowy makaron pszenno-żytni.