Przygotowanie wędzarni do wędzenia

Niektórym wydaje się, że można tą czynność pominąć, choć jest to obowiązek przed wędzeniem. Jest kilka rzeczy, które przed włożeniem swoich wyrobów do wędzarni, należy zrobić. Przygotowanie wędzarni do wędzenia, czyli wygrzanie jej i usunięcie z niej wilgoci. Zapraszam Cię do przeczytania poniższego wpisu – Adam Pulkowski.

Jak przygotować elektryczną wędzarnię do wędzenia?

W przypadku wędzarni elektrycznej jest to bardzo proste do zrobienia. Musisz włączyć grzałkę i ustawić temperaturę 40-50°C. Jeśli masz nawiew w wędzarni, włącz go. Komin powinien być uchylony albo otwarty. I tak wędzarnia niech się nagrzewa przez pół godziny. W tym czasie porządnie się wygrzeje i wyjdzie z niej wilgoć, której tam nie chcemy. Musisz pamiętać, o tym, że nie możesz włożyć swoich wyrobów do zimnej wędzarni.

A jak przygotować tradycyjną wędzarnię do wędzenia?

Na samym początku musisz rozpalić porządne ognisko w palenisku Twojej wędzarni. Ogień z drewna wyrzuci z wędzarni całą wilgoć i tym samym ją wygrzeje. Podobnie jak w wędzarni elektrycznej, potrwa to około 20-30 minut, zanim spali Ci się to małe ognisko. Po jego wypaleniu powstanie idealny żar, w którym należy osuszyć wyroby z jak najmniejszą ilością dymu. Gdy Twoje surowce już się osuszą, dokładasz w końcu polano drewna i zaczynasz wędzić. Dokładnie temat wędzenia i przygotowania wędzarni omawiam podczas 3-Dniowych Warsztatów Wędliniarskich, na które serdecznie Cię zapraszam.

Dlaczego wilgoć jest zła w wędzarni?

Jeśli włożysz osuszone surowce do wędzarni, a komora wędzarnicza razem ze ściankami, będą wilgotne, wilgoć ta osiądzie na Twoich wyrobach, a przecież tego nie chcesz. Zaczniesz wędzić w takiej wilgotnej wędzarni, a szkodliwe substancje smoliste zawarte w dymie osiądą na surowcach, przez co pojawi się na nich skorupa i staną się kwaśne. Postaraj się sumiennie przygotować swoją wędzarnię, aby tego uniknąć.
Zachęcam Cię do przeczytania mojego artykułu pt. “Wędzarnia elektryczna a tradycyjna?“. Dowiedz się, dlaczego przeszedłem na “elektryka”. Zapraszam Adam Pulkowski.

Przygotowanie wędzarni do wędzenia - więcej ciekawostek w filmie

Zachęcam Cię do obejrzenia filmu, w którym dowiesz się jeszcze innych ciekawych rzeczy na temat przygotowania Twojej wędzarni do wędzenia. Sprawdź to!

Przygotowanie wędzarni do wędzenia. - przypominajka

Pamiętaj o dobrym wygrzaniu swojej wędzarni przed włożeniem wyrobów. Nie dopuść do tego, aby Twoje surowce zostały wsadzone do wilgotnej wędzarni. To bardzo proste zasady, które koniecznie musisz wcielić w życie przy następnym wędzeniu.

Pytania?

Jeśli masz pytanie dotyczące powyższego wpisu – śmiało pisz w komentarzach 🙂

Adam Pulkowski - ekspert fimple

Adam Pulkowski

Ekspert, Fimple.tv

Oceny wpisu
4.6/5

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *