Podpiekanie, parzenie, czy pieczenie wędlin? A może to sprawa gustu?

Parzenie wędlin po wędzeniu to nie obowiązek. Tak samo jak podpiekanie, czy jak niektórzy robią – pieczenie w piekarniku. Parzenie nie jest gorsze od podpiekania, a podpiekanie nie jest lepsze od parzenia i na odwrót.

Podpiekanie, parzenie, czy pieczenie wędlin? A może to sprawa gustu?

Parzenie wędlin po wędzeniu - lepiej podpiekać, czy parzyć?

Parzenie wędlin po wędzeniu to nie obowiązek. Tak samo jak podpiekanie, czy jak niektórzy robią – pieczenie w piekarniku. Parzenie nie jest gorsze od podpiekania, a podpiekanie nie jest lepsze od parzenia i na odwrót. To, jaka ma być obróbka termiczna wędlin (parzenie, podpiekanie, pieczenie), zależy w głównej mierze od danej receptury. Przecież znana wszystkim kiełbasa śląska, to wyrób ostatecznie parzony – czy kiełbasa śląska będzie miała smak śląskiej, jeśli jej nie sparzymy, tylko podpieczemy? No NIE. 

Parzenie wędlin - różnica?

O temperaturach parzenia wędlin pisałem w innym wpisie pt. “Parzenie wędzonek, czyli szynki, boczku, schabu, baleronu, drobiu“. Zapraszam Cię do jego przeczytania. 
Na koniec chciałbym jeszcze zaprosić Cię do obejrzenia poniższego filmu, w którym omawiam szczegółowo różnice między parzeniem wędlin, a podpiekaniem, czy pieczeniem.
Byłbym zapomniał – jeśli chcesz otrzymać wiadomość z informacją o najnowszych moich wpisach, koniecznie zostaw mi swój adres e-mail.

Pytania?

Jeśli masz pytanie dotyczące powyższego wpisu – śmiało pisz w komentarzach 🙂

Adam Pulkowski - ekspert fimple

Adam Pulkowski

Ekspert, Fimple.tv

Oceny wpisu
4.6/5

7 Komentarzy

 1. Piotr

  a czy można dopiec wędlinę w piekarniku typu beztłuszczowego na ciepłe powietrze ustawiam np 80stopni i piekę do uzyskania w środku odpowiedniej temp

  1. Adam Pulkowski

   Oczywiście, że można podpiekać w piekarniku. Jednak temperatura podpiekania to nie 80°C, a 90-95°C. Zbyt niska temperatura spowoduje, że podpiekanie będzie trwało baaardzo długo i zewnętrzne warstwy wyrobu będą mocno przesuszone.

 2. Radosław

  Ile czasu w przybliżeniu trzeba podpiekać w wędzarni w około 100 stopniach? powiedzmy szynkę lub boczek. peklowane w solance.

  1. Adam Pulkowski

   Nie da się jednoznacznie określić czasu podpiekania, zależne jest to od wielu czynników. Widełki to mniej więcej 60-180 minut.

 3. Zbigniew Połojko

  Jaka szynka może dluzej leżeć wedzona iparzona czy wedzona I podpiekana

  1. Adam Pulkowski

   Wędzona podpiekana ze względu na mniejszą zawartość wody, która “ucieka” z wyrobu podczas podpiekania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *