Wędzenie szynki

Wędzenie szynki

Wędzenie mięsa było do niedawna jedną z lepszych metod jego konserwacji. Natomiast obecne wędzenie szynki w większości przypadków ma już z konserwacją niewiele wspólnego. Czy coś w tym złego? Nie. Pod warunkiem, że jesteśmy tego świadomi i nie żyjemy w przekonaniu, że nasza szynka otrzymuje od nas podczas dymienia “nieśmiertelność”.

Wędzenie szynki na gorąco

Niegdyś większość ludzi wędziła dymem zimnym, ponieważ głównym celem wędzenia nie był smak i zapach, a konserwacja mięsa. Czasy się zmieniły – posiadamy lodówki i zamrażarki, więc i wędliniarstwo poszło z duchem czasu. Obecnie większość z nas wędzi szynki dymem gorącym, ponieważ wymaga najmniej czasu i pracy. Nie uzyskujemy tym sposobem odpowiedniej konserwacji mięsa, która czyniłaby wędzonki trwałymi. Natomiast walory smakowo zapachowe są przy takim wędzeniu na bardzo zadowalającym, wysokim poziomie. Czym różni się wędzenie gorące od zimnego? A no przede wszystkim temperaturą, jaka panuje w komorze wędzarniczej oraz czasem, który trzeba poświęcić na wędzenie. Zimny dym znacznie wolniej przenika w struktury mięsa.

Wędzenie zimne

Temp: 15-24°C
Czas: 3-10 dni przez 5-6 godzin

Wędzenie gorące

Temp: 40-65°C
Czas: 1 dzień przez 2-6 godzin
Wędzenie szynki nie jest zdrowe?

Nie będę w tym miejscu rozpisywał się na temat smolistych (i innych) substancji, których pewna ilość przy każdym wędzeniu pozostaje na mięsie. One były, są i będą. Można jednak sprawić, aby było ich jak najmniej. Jedynie zbyt duża ich ilość jest prawdziwym zagrożeniem. Poznaj trzy kroki, dzięki którym wędzenie szynki będzie bezpieczne dla zdrowia Twojego i tych, których karmisz.

1. Koniecznie osusz surowce przed powieszeniem ich w wędzarni.

Jak to robię? Około godz. 22.00 w przeddzień wędzenia wyjmuję mięso z zimnej solanki i wieszam w piwnicy (max. 15°C). Rano mięso jest zupełnie suche. Zapamiętaj, że do mokrych surowców podczas wędzenia “przyklejają się” substancje smoliste i mięso nie jest wcale ładnie uwędzone, a czarne i niezdatne do jedzenia.

2. Wygrzanie wędzarni.

Rozpalam drewno w palenisku, aby stworzyć niezbędny do wędzenia żar. Później będę układał na nim suche szczapy drewna. Dlaczego suche? Pisałem o tym we wpisie “Drewno do wędzenia – suche, czy mokre?”. W tym momencie wysoka temperatura pozbywa się wilgoci z komory wędzarniczej. Powieszenie suchego mięsa do mokrej wędzarni powoduje osadzenie się wilgoci na surowcach. Czym to skutkuje, przeczytaj w punkcie 1.

3. Ostateczne osuszanie surowców.

Po wygrzaniu komory wieszam przygotowane surowce w wędzarni, starając się nie puszczać jeszcze dymu. Ewentualne błędy przy nocnym osuszaniu właśnie poprawia gorące powietrze, pochodzące z przygasającego już żaru. Ponadto powoli wyrównuje się temperatura powierzchni mięsa, do temperatury panującej w wędzarni.

Postępując w ten sposób, komora wędzarnicza i przygotowane wcześniej surowce są wolne od wilgoci i można puszczać dym. Gwarantuję Ci, że w ten sposób szynka czy boczek nigdy nie będą czarne, a nabiorą pięknego koloru, zapachu i smaku.

Wędzenie szynki – czy musi to tak długo trwać?

Jak długo wędzić? Utrzymując w komorze temperaturę około 50-55°C i średnią ilość dymu, wystarczą już 3-4 godziny i wędzonki będą gotowe, choć nadal surowe w środku. Pamiętaj, że wędzenie ma na celu nadanie zapachu, smaku, koloru oraz robiąc to umiejętnie – zakonserwowanie mięsa, a nie pozbycia się jego stanu surowego. Od tego jest późniejsze podpiekanie w wędzarni lub parzenie w wodzie, o czym warto napisać osobny artykuł. Tymczasem odsyłam do godnego uwagi materiału wideo, w którym możesz zobaczyć w jaki sposób sznurować szynki, wkładać je w siatki itp. Fimple.tv – “Wyrób wędzonek“.

Pytania?

Jeśli masz pytania związane z wędzeniem szynki lub innych wyrobów, śmiało pisz w komentarzach. Odpowiadam na każde pytanie.

Adam

Ekspert, Fimple.tv

21 Odpowiedzi

 1. Czy jeśli użyję mięsa mrożonego do wyrobu szynek wędzonych i kiełbasy czy mogę je po uwędzeniu znów zamrozić ?? Pozdrawiam ..

  1. Tak, możesz zrobione przez siebie wyroby znów zamrozić, ale pod jednym warunkiem – musisz je poddać obróbce termicznej. Znaczy to, że jeśli z mrożonego mięsa zrobisz np kiełbasę polską, która jest surowa lub szynkę surową – nie powinieneś ich ponownie zamrażać. Jeśli natomiast uwędzone szynki parzysz lub podpiekasz, a kiełbasa nie jest surowa, lecz np parzona śląska, podwawelska, szynkowa lub pieczona myśliwska, jałowcowa itd. – możesz śmiało zamrozić. W każdym z przypadków rozmrażania, zarówno surowego mięsa, jak i gotowych wyrobów, należy rozmrażanie przeprowadzać w warunkach chłodniczych, nigdy w temperaturze pokojowej.

   1. Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź…Pozdrawiam i Życzę Zdrowia ….Spokojnych i Wesołych Świąt …

 2. Czy po wędzeniu można już jeść taką lekko surową szynke czy niezbędnym jest jej parzenie?

  1. Cześć. Dym od dawien dawna jest stosowany jako metoda konserwacji mięsa. Jeśli przygotowanie mięsa i wędzenie jest przeprowadzone zgodnie ze sztuką wędliniarską, jak najbardziej surowa szynka nadaje się do jedzenia i nie trzeba jej obrabiać termicznie, czyli parzyć lub podpiekać.

 3. Mam wendzarnie metalowym i pali mi się tłuszcz na spodzie cz mogę wsypać piasku na sput

  1. Cześć. Nie wiem w jakiej wędzarni wędzisz. Elektrycznej? Z paleniskiem pośrednim, bezpośrednim? Nie widzę przeciwwskazań, aby na spód komory nasypać piasku..o ile nie jest on zanieczyszczony. Mając więcej danych na temat Twojej wędzarni i sposobu wędzenia może znalazłby się lepszy sposób na kapiący tłuszcz.

 4. witam nie moge osuszyc wedlin szynka boczek po moczeniu w peklosoli 9 dni 2 osuszam potem w wygrzanej wedzarni ponad 1 godz jak dotykam dalej sie lepia wyczowam wilgoc probowalem nawewt w piekarniku z turboobiegiem i to samo

  1. Cześć. Nie ma szans, aby w godzinę osuszyć surowce dopiero wyciągnięte z solanki. Najlepiej 8-12 godzin przed wędzeniem wyjąć je z solanki i powiesić w chłodnym miejscu (poniżej 15 stopni C). W tym czasie porządnie ociekną i nabiorą trochę temperatury. Dopiero takie surowce włóż do pozbawionej wilgoci wędzarni, dosusz i wędź. Zachęcam Cię do wzięcia udziału w warsztatach wędliniarskich, na których temat wędzenia mocno wałkujemy i wchodzimy w najgłębsze jego zakątki. https://warsztaty.fimple.tv/wedliniarskie/

 5. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Przerobienie mojej grilo-wędzarni na taką, bez kanału jest możliwe( kwestia zbudowania drugiego pieca bezpośredniopod komorą/rusztu do grilla. Mam tam pustą przestrzeń). Jak osuszałem wedzarnię to paliłem drewnem, które mogłobyć nie do końca suche – może stąd ta para? Doczytałem, że osuszanie powinno się dokonać z żaru z drewna, bez dymu. Spróbuję teraz właśnie tak.
  PS. na któryms szkoleniu na pewno się pojawię

  1. W takim razie zachęcam do drobnej modyfikacji, aby komora spalania drewna była bezpośrednio pod komorą wędzarniczą. Jeśli dzieli je strop, warto zrobić w nim na środku otwór choćby 25 cm. Nad otworem należy zbudować deflektor (gruba blacha lub kawałek stali o nieco większej powierzchni niż sam otwór, na 4 nóżkach około 10 cm nad otworem), aby żar i dym bezpośrednio nie uderzały w wędzonki na środku komory, ale by zostały rozproszone.

   Osuszanie żarem i bez dymu dotyczy surowców przed wędzeniem, a nie samej wędzarni. Wędzarnię należy wygrzewać żywym ogniem w temperaturze przekraczającej nawet 100 stopni C o ile pozwala na to budowa wędzarni.

 6. witam, dwa lata temu zbudowałem wedzarnię z tzw. cegły łupanej, kanał dymny jest z betonu. Konstrukcja stoi na zewnątrz narażona na wilgoć. Ostatnio postanowiłem ją przepalić przed zbliżającym się wędzeniem (jestem początkujący). Okazało się, że po dobrej godzinie palenia komora w środku była cały czas wilgotna mimo dużej temperatury. Czy to kwestia zbyt krótkiego oszuszania? a może jakiś inny błąd w sztuce? Przeczytałem ,że proces osuszania mięsa i wedzarni jest ważny do tego stopnia, że wilgoć jest w stanie spowodować, że wędliny nie będą nadawały się do jedzenia.

  1. Cześć. Na wstępie zaznaczę, że bardzo dobrze przeczytałeś – osuszanie i wygrzewanie wędzarni, jak i osuszanie surowców przed wędzeniem jest jednym z ważniejszych elementów całego procesu wędzenia. Wilgoć faktycznie spowodowałaby, że na wędlinach osadzałyby się trujące substancje smoliste, wszystkie byłyby czarne, nieuwędzone w środku, kwaśne. Bezwzględnie surowce przed włożeniem do wędzarni muszą być suche, suche musi być też drewno, którym wędzisz oraz sucha i wygrzana musi być wędzarnia.

   Jeśli już postawiłeś na wędzarnię z kanałem dymnym, to powinien on być solidnie ocieplony. W przeciwnym razie bardzo dużo drewna trzeba spalać, aby wygrzać wędzarnię lub podpiekać w niej wędliny. Ja posiadam wędzarnię z kamienia polnego, wyłożoną wewnątrz czerwoną cegłą. Wygrzewanie i osuszanie wędzarni trwa około 30 minut, jednak to wędzarnia z paleniskiem pośrednim, czyli palenisko wędzarni mam pod komorą wędzarniczą, a komorę i palenisko przedziela strop z otworem. Czy masz możliwość przerobienia swojej wędzarni na taką? Kanał dymny ma swoje zastosowanie praktycznie tylko wtedy, gdy chcesz wędzić na zimno.

   Ostatnio szeroko ten temat podejmowałem podczas warsztatów wędliniarskich. Było w związku z tym wiele bardzo ciekawych pytań i dzięki temu wiele odpowiedzi na przeróżne sytuacje. To są podstawy, bez których trudno uzyskać dobre wyroby. Tego typu podstaw jest bardzo wiele i jak się je ogarnie, to żaden wyrób nie stanowi już problemu. Gdybyś miał ochotę wziąć udział w warsztatach, zachęcam – prowadzę je osobiście 🙂 https://warsztaty.fimple.tv/wedliniarskie/

 7. dlaczego przy wędzeniu kiełbasy wiejskiej mam twardą skórkę ??

  1. Dzień dobry. Przyczyn twardej skórki kiełbasy może być wiele, np zbyt długie osuszanie kiełbasy przed wędzeniem (we wszystkim należy zachować umiar), zbyt wysoka temperatura w wędzarni, zbyt długie wędzenie lub podpiekanie, jak również sama jakość jelita. Na początek proponuję zmienić dostawcę jelit i zwracać uwagę na wymienione wcześniej przyczyny.

 8. Proszę o pomoc, informację jak wędzić gęś ?
  Pozdrawiam
  Tomasz

  1. Tomku, podałeś zbyt mało informacji. Chcesz uwędzić całą gęś? Podczas wędzenia np. półgęsków (nie mylić z połową gęsi), proces wędzenia nie różni się od standardowego.

 9. Witam, chciałbym zbudować drewnianą wędzarnie i prosiłbym o radę. czy mogę zrobić tak, że konstrukcję z kantówek i deski zewnętrzne zrobię sobie ze zwykłych desek sosnowych a dach i wewnętrzną część już z desek z drzewa liściastego? Czy ma to jakieś większe znaczenie? Proszę mi powiedzieć czym zabezpieczyć z zewnątrz drewno?

  1. Cała wędzarnia może być wykonana z drewna drzew iglastych – nie ma to większego znaczenia. W wędzarni są zbyt małe temperatury, aby gatunek drzewa odgrywał jakąkolwiek rolę. Natomiast nie można bejcować drewna wewnątrz wędzarni, a na zewnątrz jak najbardziej już tak, jeśli zewnętrzna ściana to nie ta sama deska co wewnętrzna – czyli jeśli ścianka jest podwójna lub pomiędzy ściankami jest przerwa.

   Osobiście radzę wyłożyć wędzarnię wewnątrz blachą nierdzewną – ryzyko zapalenia desek redukuje się wtedy do minimum, a i łatwiej zachować higienę, raz na jakiś czas czyszcząc wędzarnię. Warto pomiędzy warstwy ścianki wędzarni włożyć wełnę, która pozwoli łatwiej utrzymywać wyższe temperatury np. podczas podpiekania – cienkie wędzarnie bez ocieplenia są bardzo niestabilne temperaturowo.

 10. Prosze o inofrmacje w jakiej temperaturze należy wygrzewać wędzarnie aby była odpowiednio ciepła? pozdrawiam

  1. Panie Włodku, wygrzewanie wędzarni ma na celu głównie pozbycie się wilgoci z jej wnętrza. Wygrzewając wędzarnię, zazwyczaj w jej komorze mam ponad 100 stopni C. Jak długo? Aż naocznie stwierdzę, że jest sucho. Ja mam wędzarnię z kamienia polnego, wyłożoną od wewnątrz zwykłą cegłą i wygrzewanie trwa 20-30 minut, choć latem często jest ten zabieg zbędny.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Twoje imię

Wiadomość